JEDYNKA | DWÓJKA | TRÓJKA | CZWÓRKA | PR DLA ZAGRANICY | IAR | RADIO PARLAMENT
baner_newsy.jpg

XX FESTIWAL FOLKOWY POLSKIEGO RADIA „NOWA TRADYCJA”...


Nowa_Tradycja_2017___360.jpg

W dniach 12-14 maja br. w Studiu im. W. Lutosławskiego odbyła się 20. edycja Festiwalu Nowa Tradycja 2017 - przesłuchania konku­rsowe oraz koncerty festiwalowe. Festiwal po raz pierwszy został zorganizowany w 1998 roku. Od początku swojego istnienia jego najważniejszym celem jest popularyzacja muzyki folkowej w Polsce oraz promowanie nowych grup inspirujących się polską muzyką ludową oraz muzyką mniejszości  narodowych i etnicznych. 

Piątek, 12. 05. 2017, godz. 16.00
XX FESTIWAL FOLKOWY POLSKIEGO RADIA „NOWA TRADYCJA”
Przesłuchania konkursowe zespołów folkowych

Organizator: Program 2 Polskiego Radia

wstęp wolny

Piątek, 12. 05. 2017, godz. 20.00
XX FESTIWAL FOLKOWY POLSKIEGO RADIA „NOWA TRADYCJA”

Muzyka Źródeł „Gołcunecki, Stanisław Głaz i ich goście”
Uroczystość wręczenia Nagród: „Muzyka Źródeł”, „Fonogram Źródeł”, Folkowy Fonogram Roku 2016
Koncert Laureata Folkowego Fonogramu Roku 2016

Gołcunecki – zespół śpiewaczy z Gałek k. Rusinowa na Radomszczyźnie. Wszystkie panie z zespołu Gołcunecki śpiewają od dziecka i są twórczymi kontynuatorkami wielowiekowej lokalnej tradycji pieśniowej i mazurkowej. Ich repertuar jest bardzo szeroki: pieśni obrzędowe i nabożne, piosenki i przyśpiewki (zwane tu wyrywasami). Do Gałek zjeżdżają z różnych stron Polski liczni młodzi pasjonaci muzyki tradycyjnej, zarówno skrzypkowie jak i śpiewaczki. Uczą się od członkiń zespołu repertuaru oraz unikalnego, charakterystycznego dla tego regionu stylu wykonawczego.
Zespół tworzą: Maria Siwiec, Zofia Bykowska, Jadwiga Dziedzic, Zofia Kucharczyk, Maria Oracz, Maria Pęzik.

Stanisław Głaz – skrzypek z Dzwoli na Lubelszczyźnie, grający muzykę pogranicza biłgorajsko-lubelskiego. W repertuarze ma tradycyjne polki, oberki, walczyki oraz  melodie określane w jego okolicy jako podróżniaki.  Jako muzykant grywał na weselach, wiejskich zabawach, piórzaczkach czy obiraczkach, był również kolędnikiem. Ma wielu uczniów, którzy z powodzeniem kontynuują jego repertuar. Wśród nich są m.in.: Krzysztof Butryn, Ewa Grochowska, Sylwia Piekarczyk, Katarzyna Zedel, Mateusz Borny i  Piotr Deptuła.
Bilety: w cenie 30 zł, karnet 75 zł

Sobota, 13. 05. 2017, godz. 16.00
XX FESTIWAL FOLKOWY POLSKIEGO RADIA „NOWA TRADYCJA”
Przesłuchania konkursowe zespołów folkowych

Organizator: Program 2 Polskiego Radia

wstęp wolny

Sobota, 13. 05. 2017, godz. 20.00
XIX FESTIWAL FOLKOWY POLSKIEGO RADIA „NOWA TRADYCJA”

Występ laureata Grand Prix NT 2016: Kożuch
Występ gościa specjalnego: Carla Pires (Portugalia)

Zespół  Kożuch tworzą  Joanna Gancarczyk – basy, śpiew, Maria Stępień – skrzypce, Marcin Lorenc – skrzypce, Kazimierz Nitkiewicz – trąbka, Jakub Korona – baraban. Grupa powstała w 2011. Gra muzykę tradycyjną z okolic Łodzi, wokół której nie brakuje bogatych w tradycję muzyczną regionów (łęczycki, łowicki, opoczyński, rawski czy sieradzki). Inspiracją i źródłem dla zespołu są nagrania archiwalne oraz bezpośrednie spotkania z wybitnymi muzykantami, min. Tadeuszem Kubiakiem i Sławomirem Czekalskim. Do starszego składu (skrzypce, basy i bębenek) kapela włącza trąbkę – instrument, który w ostatnich kilku dziesięcioleciach coraz częściej można spotkać w składach tradycyjnych. Zespół oprócz zwycięstwa na festiwalu Nowa Tradycja ma na swym koncie m.in. Basztę czyli nagrodę główną Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n. Wisłą w kategorii "folklor rekonstruowany".

Carla Pires  to jedna z najbardziej znanych i popularnych artystek portugalskich, pieśniarka fado i aktorka. Jej kariera rozpoczęła się w roku 1993 od występów w telewizji. W roku 2002, wspólnie z kwintetem smyczkowym (Quintet Amália) nagrała swój pierwszy album „O Fado em Concerto”, na którym znalazły się najsłynniejsze  pieśni Amalii Rodrigues. W tym samym roku wystąpiła także w lizbońskim musicalu „Amalia”, w którym zagrała legendarną śpiewaczkę w czasach jej młodości.
Do tej pory nagrała już cztery albumy, ostatni z nich „Aqui” (2016) został świetnie przyjęty przez międzynarodową krytykę.

Carla Pires jest wciąż bardzo aktywna na scenie teatralnej. Regularnie współpracuje ze Współczesnym Baletem Narodowym w Lizbonie, w którym w roku 2014, wspólnie ze słynnym choreografem Vasco Wellenkampem przygotowała widowisko „Fado, Ritual e Sombras” i z którym do tej pory koncertuje na całym świecie.

Na koncercie w Warszawie wystąpiła ze swoim zespołem: 
Luis Guerreiro gitara portugalska
Tó Neto gitara klasyczna
Vasco Sousa kontrabas

Bilety: w cenie 30 zł

Niedziela, 14. 05. 2017, godz. 19.00
XX FESTIWAL FOLKOWY POLSKIEGO RADIA „NOWA TRADYCJA”
Koncert Laureatów

Gość specjalny: Chemirani Trio  (Iran)

Rodzinne trio Chemiranich to jeden z najciekawszych i najbardziej znanych zespołów perkusyjnych na świecie. Tworzą go Djamchid Chemirani (ojciec) oraz jego dwaj synowie i uczniowie – Keyvan i Bijan. Podstawą brzmienia tej niezwykłej grupy jest zarb lub tombak – bęben używany w klasycznej muzyce perskiej, traktowany nie tylko jako instrument perkusyjny, ale też melodyczny. Zarb ma kształt kielicha, jego korpus wykonuje się z drewna morwowego lub z orzecha włoskiego, zaś membranę – z koziej, wielbłądziej lub owczej skóry. Djamchid Chemirani uczył się gry u legendarnego irańskiego mistrza Hosseina Tehraniego, który nadał zarbowi rangę nie tylko instrumentu akompaniującego, ale również solowego. Tradycyjna edukacja muzyczna na Bliskim Wschodzie bazuje na relacji mistrz-uczeń i dokładnym kopiowaniu wskazówek nauczyciela. W taki również sposób senior rodu Chemiranich od lat 80. uczył gry na zarbie, perskiego repertuaru radif oraz kultury sufickiej swoich synów, z którymi począwszy od II połowy lat 90. zaczął występować jako Trio Chemirani. Keyvan i Bijan rozszerzyli ponadto instrumentarium zespołu o inne bliskowschodnie bębny, takie jak daf, bendir czy udu.

Muzyka Tria Chemirani to przede wszystkim dialog instrumentów perkusyjnych, wykorzystujący rytmy mające nawet kilkaset lat. To zarówno głębokie i transowe brzmienia unisono, jak i skomplikowane polirytmiczne układy, pokazujące szerokie możliwości techniczne i melodyczne zarbu. Artyści podkreślają,iż duża część ich twórczości bierze się z improwizacji oraz „z prostej przyjemności płynącej z grania i przebywania razem”.

Bilety: w cenie 30 zł  

» powrót

Jeśli chcą Państwo otrzymywać bieżące informacje o naszym repertuarze, proszę wysłać swoje zgłoszenie na adres: barbara.czerska@polskieradio.pl
facebook
Estrada i Studio Gdzie co
projekt i wykonanie: webmania.pl
Informacje: Wiadomości | Sport | Gospodarka | The News | Euranet | IAR | Redakcja Katolicka | Radio Parlament
Rozrywka i kultura: Muzyka | Kultura | Teatr | Studio Reportażu | Polska Orkiestra Radiowa | Orkiestra Kameralna | Chór Polskiego Radia | Studia nagrań i koncertów | Bilety
Wiedza: Nauka i technologie | Historia
Programy: Jedynka | Dwójka | Trójka | Czwórka | Zagranica
Społeczności: Forum | Kontakt