JEDYNKA | DWÓJKA | TRÓJKA | CZWÓRKA | PR DLA ZAGRANICY | IAR | RADIO PARLAMENT
baner_newsy.jpg

Uroczysta premiera filmu Maksymiuk. Koncert na dwoje...


film_plakat.jpg

8.04.2019 o g. 19.00 w Studiu PR im. Witolda Lutosławskiego miała miejsce premiera filmu Maksymiuk. Koncert na dwoje.­

Przed pokazem odbyło się spotkanie z Maestro Jerzym Maksymiukiem, które poprowadził wybitny dziennikarz – Jerzy Kisielewski. W rozmowie wziął udział przyjaciel obydwu, znakomity pianista Janusz Olejniczak. Po obejrzeniu filmu zaprosiliśmy na rozmowę z twórcami – reżyserem Tomaszem Drozdowiczem i scenarzystką Marią Nockowską.

Film w kinach od 12 kwietnia

Reżyseria: Tomasz Drozdowicz
Scenariusz: Maria Nockowska
Zdjęcia: Andrzej Wojciechowski
Montaż: Tomasz Drozdowicz
Producent: Beata Hyczko, Tomasz Drozdowicz
Produkcja: Autograf studio filmowe
Koprodukcja: Fundacja Kultury Polskiej, TVP

Dyrygent Jerzy Maksymiuk i jego żona Ewa tworzą szczególny związek. Charyzmatyczny maestro, odnoszący sukcesy w świecie muzyki, w życiu codziennym wydaje się być całkowicie bezradny i zagubiony bez pomocy żony, która wspiera go w codziennych najprostszych czynnościach i podejmuje za niego wiele życiowych decyzji.
Kamera towarzyszy artyście w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami, a także ukazuje fascynujący świat genialnego twórcy pochłoniętego do granic szaleństwa przez partytury.
Film realizowany w Polsce, Anglii, Szkocji i Francji. Ukazuje dyrygenta w trakcie pracy z wybitnymi muzykami i orkiestrami a także w trakcie komponowania muzyki. Wraz z bohaterem odbędziemy zaskakującą podróż w poszukiwaniu podstawowych definicji: czym jest muzyka i na czym polega jej działanie.
Poznamy także artystę od prywatnej strony. Ten drugi portret, pełen barwnych epizodów, drobnych słabości, ale i natręctw.
Równorzędną bohaterką filmu jest żona Jerzego - Ewa Piasecka, osoba, która nie dzieląc przecież z muzykiem jego daru, jest mu zarazem absolutnie niezbędna - jako warunek tworzenia i trwania. Film jest opowieścią o miłości, wielkiej pasji, talencie i jeszcze większej cenie płaconej za ten talent.

Maks_ork_200.jpg Maks_fort_200.jpg

NAGRODY
Nagroda Publiczności - Najlepszy film dokumentalny - Tomasz Drozdowicz
Warszawski Festiwal Filmowy

NOMINACJE
Najlepszy dokument muzyczny
FIPADOC w Biarritz

Złoty Hejnał - najlepszy dokumentalny film muzyczny
Krakowski Festiwal Filmowy (DocFilm Music)

Złoty Lajkonik - konkurs polski - Tomasz Drozdowicz
Krakowski Festiwal Filmowy

Bohaterowie filmu:

Jerzy Maksymiuk. Urodzony w 1936 roku, w Grodnie, od 1947 mieszkał w Białymstoku, gdzie trafił do szkoły muzycznej. Studia na warszawskiej Akademii Muzycznej zakończył z trzema dyplomami: z pianistyki, kompozycji i dyrygentury. W roku 1961 zdobył I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, ale pianistykę porzucił na rzecz dyrygentury. W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, uznaną wkrótce za jedną z najlepszych orkiestr na świecie. POK koncertowała pod jego batutą w Carnegie Hall, London Proms, Wiener Ferein i zdobyła kontrakt z wytwórnią płytową EMI. W roku 1975 Maksymiuk został pierwszym dyrygentem WOSPR. Lata 1983-1991 to okres szefowania BBC Scottish Symphony Orchestra (m.in. Koncerty Promenadowe w Londynie) w Glasgow. Tytuł Conductor Laureate jest wyrazem uznania dla jego osiągnięć w Szkocji. W roku 1990 rozpoczął pracę z English National Opera, (premierowe przedstawienia "Don Giovanni" i "Zemsta nietoperza" ), koncertował z London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra a w kraju, z wyróżnianą przez siebie, Sinfonią Varsovią. Nagrał ok. 100 płyt, m.in. dla EMI (13 płyt), Hyperionu i Naxosa. Wiele uhonorowanych zostało prestiżowymi nagrodami, m.in. za interpretacje Mozarta z POK (1982). Jego nagrania wielokrotnie zdobywały też „Fryderyka”. Jest współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Brał udział w Warszawskiej Jesieni (dwie nagrody Orfeusza ), ma na koncie ok. 200 prawykonań współczesnych utworów. Maksymiuk to także kompozytor muzyki symfonicznej, kompozycji kameralnych, baletów, pieśni, muzyki filmowej. W ostatnich latach powstały m.in. "A lonely Star over Be’er – Sheva" (2010, na kwintet), "Vivaldi w Bostonie" (2010, na orkiestrę smyczkową i kwartet smyczkowy), "Liście gdzieniegdzie spadające" (2011, na orkiestrę kameralną z fortepianem), "Lament serca", "Kielcom in memoriam" (2012, na orkiestrę, klarnet i sopran). Muzyka do niemego filmu "Mania" z Polą Negri wykonywana była na żywo podczas projekcji w Londynie, Madrycie, Paryżu, Kijowie, Berlinie i Warszawie.
Z tych dawnych kompozycji sam najbardziej ceni „Expront”(1980), z muzyki filmowej – tę napisaną do „Sanatorium pod klepsydrą” w reżyserii Wojciecha Hasa.
Maestro ma wiele odznaczeń, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal „Gloria Artis”. Polskie Radio uhonorowało go Brylantową Batutą. Szczyci się także SuperWiktorem. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Białystok.

Maksymiuk_200.jpg
Ewa_Piasecka_200.jpg

Ewa Piasecka-Maksymiuk. Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim (1966), szybko porzuciła pracę nauczycielki na rzecz dziennikarstwa i publicystyki kulturalnej. Dziennikarka i szefowa działu kultury magazynu Nowa Wieś , reporterka, autorka wywiadów z wielkimi ludźmi polskiej kultury. W 1999 wydała Jabłko od jabłoni – cykl wywiadów z dziećmi sławnych Polaków. Redaktor naczelna Sukcesu i Naj , współpracowała ze Zwierciadłem i Elle , tygodnikiem Antena . Autorka zbioru reportaży Uśmiech delfina oraz dwu biografii Jerzego Maksymiuka: Maksymiuk na maksa , i Maksymiuk (razem z Anną Grzejewską i Pawłem Piaseckim, wyd. Białystok 2017). Swojego obecnego męża poznała w roku 2000, w trakcie przeprowadzanego wywiadu.

EKSPLIKACJA REŻYSERSKA

Maksymiuk to ostatnia osoba na świecie, o której można zrobić typową filmową biografię. Wspólnie z operatorem wyruszyliśmy zatem w podróż. Czasem z Maestrem, czasem za Maestrem, chwilami bez Maestra, bo bohater znikał z planu w mgnieniu oka, by równie niespodziewanie pojawić się w innym miejscu i czasie. Plany funkcjonowały wyłącznie na papierze.
Maksymiuk okazał się sumą sprzeczności. W ciągu sekundy wpadał we wściekłość, by po chwili ujawniać gołębie serce. Ochoczo dyskutował tak z intelektualistami, jak z bezdomnymi alkoholikami. Do kobiet w orkiestrze zwracał się per “koledzy”, by po chwili, rozdawać kwiaty przechodzącym ulicą paniom. Bez trudu cytował z pamięci partię czwartych skrzypiec z aktualnie przygotowanego utworu i był bezradny gdy przyszło mu pobrać pieniądze z bankomatu. Obsesyjne granie na każdym napotkanym fortepianie wariacji
na temat “Sto lat” i “Happy birthday”. Nieskrywany żal, że jest się postrzeganym tylko jak dyrygent - odtwórca, choćby i najlepszy na świecie a nie jako kompozytor - twórca. A jednocześnie poczucie sukcesu w stylu “american dream” - od chłopca z biednej, niewykształconej rodziny do światowej sławy dyrygenta, przyjmowanego przez koronowane głowy. Wszystko to tworzy przed kamerą szczególny rodzaj chaosu, w którym nic nie jest takie, na jakie wygląda.
Odrobinę metody w tym szaleństwie wprowadza Ewa Piasecka - Maksymiuk: żona, terapeutka, menedżerka, stylistka, księgowa. I to właśnie ich relacja buduje dramaturgię filmu. Podporządkowujemy naszą opowieść o związku dwojga skrajnie odmiennych ludzi a nie artystycznej biografii Maestra. Stosujemy techniki dokumentu obserwującego, choć często angażującego pewne sytuacje. Podążamy tropami Maestra podglądając pracę z orkiestrą, lekcje dyrygentury w domu i domowe spory małżeńskie. Pewne wydarzenia prowokujemy sami uprzedzając Maestra o tym co ma się zdarzyć w ostatniej chwili lub nie uprzedzając go wcale. Doprowadzamy do spotkań i wydarzeń, które są dla Maestra zaskoczeniem.

jerzy_i_ewa_270.jpg

Poniedziałek, 8. 04. 2019, godz. 19.00
Uroczysta premiera filmu Maksymiuk. Koncert na dwoje

Patronat medialny: Program 2 Polskiego Radia


Bilety w cenie 40 zł» powrót

Jeśli chcą Państwo otrzymywać bieżące informacje o naszym repertuarze, proszę wysłać swoje zgłoszenie na adres: barbara.czerska@polskieradio.pl
facebook
Estrada i Studio Gdzie co
projekt i wykonanie: webmania.pl
Informacje: Wiadomości | Sport | Gospodarka | The News | Euranet | IAR | Redakcja Katolicka | Radio Parlament
Rozrywka i kultura: Muzyka | Kultura | Teatr | Studio Reportażu | Polska Orkiestra Radiowa | Orkiestra Kameralna | Chór Polskiego Radia | Studia nagrań i koncertów | Bilety
Wiedza: Nauka i technologie | Historia
Programy: Jedynka | Dwójka | Trójka | Czwórka | Zagranica
Społeczności: Forum | Kontakt