JEDYNKA | DWÓJKA | TRÓJKA | CZWÓRKA | PR DLA ZAGRANICY | IAR | RADIO PARLAMENT
baner_newsy.jpg

Stefano Bollani Danish Trio...


bollani_trio___256.jpg

Fundacja JAZZ ART zaprosiła 1.07.2016 o godz. 20.00 do Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego na jedyny w Polsce koncert Stefano Bollani Danish Trio, będący inauguracją 22. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce.

Wykonawcy:
Stefano Bollani fortepian
Jesper Bodilsen kontrabas
Morten Lund perkusja

Stefano Bollani gwiazda  europejskiego jazzu  i wirtuoz włoskiego fortepianu, od wielu lat świeci blaskiem wyjątkowym. Ekspresjonista, komik, mistyk, retor. Solista i lider. Posiada wyjątkowy dar nawiązywania  kontaktu i dialogu z publicznością. Do swych improwizowanych fantazji wplata przeróżne style.

Edukację muzyczną zaczął w wieku sześciu lat, a w wieku piętnastu rozpoczął oficjalną karierę,  występując z zespołami popowo-rockowymi i jazzowymi. W 1993 ukończył Cherubini Conservatory we Florencji. Przełomem w jego działalności okazało się spotkanie w 1996 z mentorem i mistrzem, dziś przyjacielem – Enrico Ravą. Muzycy dali wspólnie setki koncertów na całym świecie, nagrali trzynaście docenionych i nagrodzonych przez międzynarodową krytykę albumów.
Artysta nieustanie szuka inspiracji. Najchętniej czerpie z teraźniejszości improwizując z wybitnymi mistrzami, jak Chick Corea, Gato Barbieri, Pat Metheny, Richard Galliano, Paolo Frescu, Bill Frisell, Paul Motian, Hamilton de Holanda.

Ten sam duch poszukiwacza towarzyszy mu gdy gra z takimi zespołami, jak Orkiestra Teatru La Scala w Mediolanie, Orchestre National de Paris, czy Gewandhaus-Orchester w Lipsku oraz gdy występuje pod batutą takich dyrygentów, jak  Riccardo Chailly, Kristjan Järvi, Daniel Harding.

Bollani to artysta wielu talentów. W 2003 otrzymał nagrodę Premio Carosone za książkę o historii jazzu i swingu we Włoszech „L’America di Renato Carosone”, zaś w 2006 opublikował swoją pierwszą powieść „La sindrome di Brontolo” .
Czas między koncertami wypełnia mu  realizacja wielu projektów teatralnych i filmowych, np. „First Floor” z Banda Osiris czy „La Regina Dada”, napisane dla Valentina Cenni, znakomitej aktorki, która jest jego towarzyszką życia.
Wszystko czego się podejmuje Stefano Bollani ma przynosić radość. Jego ostatni album nagrany dla ECM nosi znamienny, pożyczony od Toma Robbinsa, tytuł „ Radość mimo wszystko”.

Artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym Europejską Nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Jazzowego Muzyka Roku w 2007 roku. Jest również laureatem Hans Koller European Jazz Prize, a  japoński „Swing Journal” przyznał mu tytuł New Star Award 2003. W 2010 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Berklee College of Music w Bostonie.
Był też wielokrotnie nagradzany za swoje albumy, m.in.: w 2013 roku za O Que sera  - duet z brazylijskim  mandolinistą Hamiltonem de Holanda, uznanym jednym z najlepszych albumów przez amerykański magazyn Downbeat i włoski Jazz i Jazzit, a w 2015 roku  album „Gleda Songs  from Scandinavia” został oceniony przez Musica Jazz najlepszym albumem nagranym w Nowym Jorku  (Jesper Bodilsen, Morten Lund, Mark Turner i Bill Frisel).
Od 14 lat, wraz ze znakomitymi muzykami europejskimi, basistą Mortenem Lundem i perkusistą Jesperem Bodilsenem, stara się przekazać publiczności radość jaką sprawia połączenie dźwięków ich instrumentów.

Jesper Bodilsen - światowej klasy duński basista, kompozytor, lider zespołu i producent. Absolwent Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus w Danii. Po studiach występował w legendarnym klubie jazzowym BENT J u boku wielkich artystów jazzowych, takich jak James Moody, Benny Golson, Lee Konitz, Tom Harrell, Joe Lovano, Horace Parlan, Phil Woods. W 1997 roku otrzymał  prestiżową nagrodę The Memorial Bursary of Edward Eriksen i został wykładowcą na macierzystej uczelni Aarhus. Z Edem Thigpenem dołączył do jego trio i wraz z pianistą Carsten Dahlem w 1998 roku nagrał swój pierwszy album It´s Entertainment, który został nominowany do duńskiego Grammy i wygrał Jazz Special Prize. Bodilsen grał i nagrywał z Thigpenem do 2010 roku - trwająca 13 lat współpraca zaowocowała nagraniem 6 albumów. Przez ponad dekadę współpracował z duńską wokalistką Katrine Madsen. W 1999 roku założył pierwszy zespół Scandinavian Summit, z którym nagrał dwa albumy i koncertował w Europie, Azji oraz Australii. Grał  koncerty z Enrico Rava, Stefano Bollani, Gianlucca Petrella, Johnem Abercrombie.

W 2002 roku Morten Lund i Jesper Bodilsen zostali członkami Jazzpar Sixtet s Enrico Ravy, wtedy też rozpoczęła się ich współpraca z włoskim mistrzem fortepianu – Stefano Bollani. W roku 2004 w składzie Bollani-Lund-Bodilsen nagrał dla Stunt Records album Mi ritorni in mente i został wyróżniony nagrodą "Django d'Or " jako Performer of the Year, a tym samym roku  jego trio nagrało swój drugi album Gleda. W 2005 roku album był na czwartym miejscu na włoskich listach jazzowych, a rok później był nominowany do Australian Bell Award dla Best International Jazz Album. Trio  występowało w klubach i na takich festiwalach, jak Jazz Umbria, Copenhagen Jazz Festival oraz w legendarnym Birdland w Nowym Jorku. Z wokalistą Katrine Madsen nagrał album Close To You, który był nominowany do duńskiego Music Award  w kategorii najlepszy jazzowy album wokalny.
Dla wytwórni ECM i producenta Manfreda Eichera Trio Bollani-Lund-Bodilsen nagrało album Stone In The Water, który został uznany, przez kilka magazynów jazzowych na całym świecie, za najlepszą nagranie tria 2009 roku. Rok później z Ulfem Wakeniusem nagrał nowy album Short Stories for Dreamers. Jego ostatni album Scenografie został wydany przez włoską wytwórnię Carosello Records. Twórczość Bodilsena ukazuje jego wszechstronne umiejętności jako kompozytora, lidera zespołu, basisty i producenta. 
Od wielu lat Bodilsen zajmuje się działalnością pedagogiczną. W 2012 roku został wybrany na przewodniczącego Dansk Jazzmusiker Forening - stowarzyszenia, które działa na rzecz edukacji  improwizujących muzyków.

Morten Lund. Od początku kariery zdobył renomę jako jeden z najaktywniejszych i najlepszych duńskich perkusistów, zdaniem krytyków - idzie w ślady znanego Alexa Riela. Pochodzi z muzycznej, duńskiej rodziny. W wieku 6 lat Morten rozpoczął grę na perkusji. W 1993 roku przyjęto go do Królewskiej Akademii Muzycznej w Aarhus w Danii. Podczas drugiego roku studiów Morten rozpoczął współpracę z międzynarodowej sławy Klüvers Big Band. W 2002 roku  Morten Lund i Jesper Bodilsen zostali członkami Jazzpar Sixtet słynnego Enrico Ravy. Wtedy też rozpoczęła się współpraca ze Stefano Bollani. Morten Lund jest też członkiem Paolo Fresu's Devil Quartet. Znany z niezwykłego talentu oraz umiejętności gry w różnorodnych stylistykach. Uczestniczył w nagraniach około 60 albumów, a oprócz koncertowania pracuje także jako pedagog. Jest laureatem prestiżowej nagrody "Ben Webster Prize".

Organizator: Fundacja JAZZ ART
Partner Koncertu: Włoski Instytut Kultury, Ambasada Włoch w Warszawie

Informacje o 22. Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce na stronie www. jazznastarowce.pl

Stefano Bollani Danish trio - Jesper Bodilsen e Morten Lund 

Stefano Bollani Danish trio - con Jesper Bodilsen e Morten Lund

Stefano Bollani - Piano solo (da sogno)

Stefano Bollani & Chick Corea a Umbria jazz 13.07.09 (bis finale) Concierto de Aranjuez / Spain

Bilety w cenie 70 zł 

» powrót

Jeśli chcą Państwo otrzymywać bieżące informacje o naszym repertuarze, proszę wysłać swoje zgłoszenie na adres: barbara.czerska@polskieradio.pl
facebook
Estrada i Studio Gdzie co
projekt i wykonanie: webmania.pl
Informacje: Wiadomości | Sport | Gospodarka | The News | Euranet | IAR | Redakcja Katolicka | Radio Parlament
Rozrywka i kultura: Muzyka | Kultura | Teatr | Studio Reportażu | Polska Orkiestra Radiowa | Orkiestra Kameralna | Chór Polskiego Radia | Studia nagrań i koncertów | Bilety
Wiedza: Nauka i technologie | Historia
Programy: Jedynka | Dwójka | Trójka | Czwórka | Zagranica
Społeczności: Forum | Kontakt