JEDYNKA | DWÓJKA | TRÓJKA | CZWÓRKA | PR DLA ZAGRANICY | IAR | RADIO PARLAMENT
baner_newsy.jpg

Sinfonia Varsovia ODDŹWIĘKI. NOWA MUZYKA POLSKA...


Sinf.Varsovia_237.jpg

Orkiestra Sinfonia Varsovia wystąpiła 17.01.2019 o godz.19.00 w Studiu Koncerto­wym PR im. W. Lutosławskiego z udziałem wiolonczelisty Marcela Markowskiego. Muzyków poprowadził Fuad Ibrahimov.

Drugi koncert cyklu „Oddźwięki. Nowa muzyka polska” stanowił programowy kontrapunkt wobec pozostałych wydarzeń, wypełnionych prawykonaniami utworów, zamówionych przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia. W styczniu muzycy orkiestry sięgnęli do kompozycji z ubiegłego stulecia, aby pokazać szerszy kontekst historyczny nowej muzyki polskiej oraz zobrazować zmiany, jakie zaszły w niej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Bohaterem wieczoru był Mieczysław Wajnberg, kompozytor, który 12 stycznia obchodziłby 100. rocznicę urodzin. Jego Koncert wiolonczelowy op. 43 zabrzmiał w interpretacji Marcela Markowskiego, cenionego solisty, kameralisty, a także lidera grupy wiolonczel Sinfonii Varsovii. W programie znalazły się również: IX Symfonia Es-dur op. 70 Dymitra Szostakowicza, którego z Wajnbergiem łączyła serdeczna przyjaźń, a także Uwertura na orkiestrę symfoniczną Grażyny Bacewicz. W ten sposób można było posłuchać zarówno dzieł kompozytorów, którzy, jak Bacewicz, tworzyli główny nurt muzyki w powojennej Polsce, a także na przykładzie Wajnberga i jego przyjaźni z Szostakowiczem poznać historie Polskich twórców poza granicami kraju. Aby lepiej poznać ich losy organizatorzy zaprosili godzinę przed koncertem na spotkanie z gośćmi specjalnymi. Andrei Ustinov, znawca muzyki Mieczysława Wajnberga oraz Joanna Sendłak, pisarka i wnuczka Grażyny Bacewicz opowiedzieli o swoich osobistych wspomnieniach związanych z kompozytorami. Koncert poprowadził Fuad Ibrahimov, główny dyrygent Neue Philharmonie München oraz Orkiestry Kameralnej w Baku, laureat Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Jewgienija Swietłanowa w Paryżu w 2018 roku.

Fuad_Ibrahimov_250.jpg
Fuad Ibrahimov   Fot. Mirosław Pietruszyński

Fuad Ibrahimov jest dyrygentem w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Azerbejdżanu od listopada 2014 roku. Jest również głównym dyrygentem Neue Philharmonie München oraz Orkiestry Kameralnej w Baku.
W trakcie swojej kariery Fuad Ibrahimov miał już okazję występować z takimi orkiestrami jak Royal Philharmonic Orchestra (Wielka Brytania), Orchestre Symphonique de Mulhouse (Francja), Filharmonia Północnych Czech (Severočeská filharmonie Teplice), MDR Sinfonieorchester, Staatskapelle Halle, Orkiestry Symfoniczne w Getyndze i Norymberdze, „Das kritische Orchester Berlin®” (złożona z muzyków takich orkiestr jak Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Berlin i Staatskapelle Dresden), Philharmonie Südwestfalen (Niemcy), Wiedeńska Orkiestra Kameralna i wiele innych. W 2012 roku Ibrahimov objął stanowisko dyrygenta gościnnego w swojej pierwszej niezależnej produkcji operowej z orkiestrą w Gürzenich (Niemcy) w operze kolońskiej. W czerwcu 2011 roku przyjął zaproszenie Maestra Fabia Luisiego na Pacific Music Festival w Japonii.
W 2006 roku artysta podjął studia muzyczne u Profesora Michaela Luiga w Akademii Muzycznej w Kolonii. Od 2008 roku piastuje stanowisko dyrektora muzycznego studenckiej orkiestry symfonicznej „Sinfonietta” w Kolonii. W 2010 Ibrahimov otrzymał nagrodę DAAD przyznawaną wybitnie utalentowanym studentom zagranicznym.
W 1998 roku został przyjęty jednocześnie do klasy altówki Profesora B. Mehdijewa w Akademii Muzycznej w Baku i do klasy Profesora Rainera Mooga w Akademii Muzycznej w Kolonii. Otrzymał wtedy stypendium Fundacji Przyjaciół Kultury Azerbejdżańskiej, a także stypendium im. Wernera Richtera. Artysta występował wielokrotnie w wielu miastach w Niemczech w ramach Fundacji im. Yehudiego Menuhina. Otrzymał również nagrodę im. Hectora Berlioza we Francji.
W 1998 roku Ibrahimov zdobył pierwsze miejsce na VII Konkursie Muzycznym w Baku i w wieku zaledwie 15 lat został przyjęty jako altowiolista do Narodowej Orkiestry Symfonicznej Azerbejdżanu kierowanej przez Maestra Raufa Abdullajewa. W orkiestrze pozostał do 2002 roku.
Fuad Ibrahimov jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Jewgienija Swietłanowa w Paryżu w 2018 roku. Po sukcesie w konkursie artysta natychmiast otrzymał zaproszenie do kierowania Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Sinfonią Varsovią i Orchestre d’Auvergne na Festiwalu im. Mścisława Rostropowicza w kwietniu przyszłego roku.
Od 2013 roku Fuad Ibrahimov jest stypendystą Prezydenta Republiki Azerbejdżanu.

Marcel_Markowski_250.jpg
Marcel Markowski   Fot. Olesya Okuneva

Marcel Markowski - kształcił się w Prywatnej Szkole Muzycznej Bartłomieja Budzyńskiego w Józefowie w klasie wiolonczeli prof. Tatiany Przybylskiej oraz prof. Michała Nyżnyka, Państwowej Szkole Muzycznej nr 4 im. Karola Kurpińskiego w Warszawie w klasie prof. Karola Leonowicza (ukończonej dyplomem z wynikiem celującym w 2002 roku), w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II st. im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Karola Leonowicza, Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Stanisława Firleja, Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja (ukończonej z wyróżnieniem), w Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja (studia licencjackie ukończone z wyróżnieniem oraz studia magisterskie) oraz w ramach międzynarodowej wymiany międzyuczelnianej Erasmus w klasie prof. Michaela Flaksmana oraz Jeleny Ocic w Mannheim (Niemcy).
W latach 2014-2015 był studentem International Menuhin Music Academy w Coppet (Szwajcaria).
Jest jednym z najwybitniejszych i wyróżniających się wiolonczelistów młodego polskiego pokolenia, laureatem wielu nagród i wyróżnień. Uczestniczył w kursach mistrzowskich w Polsce, Niemczech, Szwajcarii i Holandii u wielu wybitnych profesorów, m.in.: Michael Flaksman, Jelena Ocic, Ivan Monighetti, Dominik Połoński, Tomasz Strahl, Jeroen Reuling, Pablo de Navarran, Niall Brown, Alexander Gebert.
Od czerwca 2012 roku - muzyk orkiestry Sinfonia Varsovia, obecnie na stanowisku lidera wiolonczel. Wielokrotnie występował również jako solista pod batutą takich dyrygentów jak Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Aleksander Sladkovsky, Benjamin Ellin, Adriy Yurkevych.
Jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego.
W 2014 roku nagrał pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii Koncert wiolonczelowy Mieczysława Weinberga (Antologia polskiej muzyki współczesnej 1939-1945), a w roku 2016 nagrał wraz z Jakubem Haufą pierwszą studyjną wersję Concerto Doppio Krzysztofa Pendereckiego (w wersji na skrzypce i wiolonczelę) pod batutą samego mistrza.

Więcej informacji na stronie: Orkiestra Sinfonia Varsovia


Czwartek, 17. 01. 2019, godz. 19.00
ODDŹWIĘKI. NOWA MUZYKA POLSKA

Organizator: Sinfonia Varsovia

Wykonawcy:
Marcel Markowski wiolonczela
Sinfonia Varsovia
Fuad Ibrahimov
dyrygent

Program:
Mieczysław WAJNBERG - Koncert wiolonczelowy op. 43, Grażyna BACEWICZ - Uwertura na orkiestrę symfoniczną, Dymitr SZOSTAKOWICZ - IX Symfonia Es-dur op. 70

O godz. 18.00 organizatorzy zapraszają na spotkanie Wajnberg i Bacewicz prywatnie – spotkanie z bliskimi kompozytorów, w którym wezmą udział: Andrei Ustinov – muzykolog, wydawca Mieczysława Wajnberga oraz Joanna Sendłak – pisarka, wnuczka Grażyny Bacewicz. Spotkanie poprowadzi Aleksander Laskowski.

Bilety w cenie 30 zł normalne, 20 zł ulgowe (dla uczniów, emerytów i rencistów)
» powrót

Jeśli chcą Państwo otrzymywać bieżące informacje o naszym repertuarze, proszę wysłać swoje zgłoszenie na adres: barbara.czerska@polskieradio.pl
facebook
Estrada i Studio Gdzie co
projekt i wykonanie: webmania.pl
Informacje: Wiadomości | Sport | Gospodarka | The News | Euranet | IAR | Redakcja Katolicka | Radio Parlament
Rozrywka i kultura: Muzyka | Kultura | Teatr | Studio Reportażu | Polska Orkiestra Radiowa | Orkiestra Kameralna | Chór Polskiego Radia | Studia nagrań i koncertów | Bilety
Wiedza: Nauka i technologie | Historia
Programy: Jedynka | Dwójka | Trójka | Czwórka | Zagranica
Społeczności: Forum | Kontakt