JEDYNKA | DWÓJKA | TRÓJKA | CZWÓRKA | PR DLA ZAGRANICY | IAR | RADIO PARLAMENT
baner_newsy.jpg

Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO...


Ork.LYO___350.jpeg

15.11.2016, o godz. 19.30, w Studiu im. Witolda Lutosławskiego odbyło się uroczyste podsumowanie kolejnego fascynującego sezonu pracy Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO (obecna nazwa zespołu znanego dotąd jako Lutoslawski Youth Orchestra). Usłyszeliśmy V Symfonię Ludwiga van Beethovena, Koncert h-moll na wiolonczelę i orkiestrę Antonína Dvořáka (solista Bartosz Koziak) oraz kompozycję własną młodych uczestników.

Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO to największa i jedyna ogólnopolska orkiestra dla uczniów szkół muzycznych II stopnia w Polsce. Co roku podróżuje po Polsce szukając najzdolniejszych młodych muzyków, których łączy ta sama pasja. We współpracy ze słynną Philharmonia Orchestra  (Londyn) oraz Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego tworzymy zespół, w którym uczniowie w wieku już od 14 roku życia mogą zdobywać nie tylko profesjonalne umiejętności, ale również uczyć się tego, co w życiu najważniejsze: odpowiedzialności, zaufania, kreatywności i pracy w grupie.

W swej czteroletniej historii Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO wychowała już ponad 132 absolwentów pochodzących z 39 różnych miast.  Na trasy koncertowe w ubiegłych latach złożyło się w sumie 24 koncerty symfoniczne w całej Polsce, a przyjemność słuchania na żywo młodych muzyków mieli słuchacze m.in. Bydgoszczy, Częstochowy, Katowic, Krakowa, Lublina, Olsztyna, Płocka, Poznania, Torunia, Warszawy, czy Zamościa. Szczególnie ważnym wydarzeniem był Koncert Galowy w listopadzie 2015, który transmitowany był na żywo przez Program II Polskiego Radia i wzbudził wielkie poruszenie w środowisku muzycznym. Tegoroczna, rekordowa pod względem popularności edycja, zgromadziła kandydatów z 47 różnych szkół muzycznych oraz dziesiątki tysięcy fanów w mediach społecznościowych.

Adrián Varela jest artystą, który wierzy w potęgę muzyki, jako siły mogącej poruszać dusze oraz wyzwalającej to co najlepsze w nas i ludziach wokół. Urodził się w Urugwaju, lecz podróżuje już od najmłodszych lat. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w Detroit (USA), a dyrygentury w Interlochen (USA) u Lorina Maazela, którą kontynuował w Urugwaju i Argentynie. Przed swoją przeprowadzką do Londynu w 1996 roku, osiągał sukcesy jako młody dyrygent w swoim rodzinnym kraju.
W Londynie ukończył z wyróżnieniem pierwszego stopnia Royal Academy of Music w zakresie gry na instrumencie oraz pedagogiki.
W 2002 roku Varela dołączył do grupy pierwszych skrzypiec w Philharmonia Orchestra, a od 2004 do 2006 roku łączył tę rolę z pracą koncertmistrza w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej w Urugwaju.
W ciągu ostatniej dekady Varela, oprócz grania na skrzypcach, dał się poznać również jako dyrygent, pedagog i kompozytor. W 2014 założył One Tree Hill Sinfonia, którą prowadzi. W 2015 roku został wybrany na stanowisko Dyrektora Artystycznego Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO. Współpracował ze różnorodnymi artystami – skrzypkiem Jakubem Jakowiczem, klarnecistami Markiem van de Wielem i Víctorem de la Rosą, pianistką Sophią Rahman, bandoneonistą Julianem Rowlandsem, czy aktorką Dianną Aubrey.
Jako kompozytora doceniły go znakomite zespoły i soliści na całym świecie, a jego utwory i aranżacje były wykonywane m.in. przez Władimira Ashkenazy’ego i Philharmonia Orchestra (Warszawa, Filharmonia Narodowa), Patricię Kopatchinskają, Jamesa Ehnesa, czy Deutsche Symphonie Orchester Berlin. Muzykę Vareli mogli usłyszeć słuchacze BBC, Tokyo FM, Radio Uruguay i Polskiego Radia. Polska Orkiestra Młodzieżowa LYO wykorzystała jeden z jego aranży jako bis podczas trasy koncertowej w 2015 roku.
Jako wrażliwy artysta z poczuciem odpowiedzialności społecznej, Varela był wśród tysięcy spontanicznie rozbierających Mur Berliński w 1989 roku. W ciągu swojej kariery zorganizował i dyrygował niezliczonymi koncertami charytatywnymi na rzecz ofiar wojen, katastrof naturalnych i epidemii. Znany jest również ze swojej działalności na rzecz popularyzacji muzyki zarówno w internecie, jak i podczas wydarzeń na żywo.

Bartosz Koziak jest zwycięzcą III Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w 2001 r. w Warszawie, zdobywcą II nagrody na konkursach Isang Yun’a w Tongyeong (Korea) i Kijowie im. Mikola Lysenki, laureatem oraz zdobywcą nagrody specjalnej na konkursie „Praska Wiosna”, zdobywcą I nagrody na XI Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Otrzymał także nagrody na Konkursach im. P. Czajkowskiego w Moskwie oraz ARD w Monachium. W 2003 roku otrzymał nagrodę specjalną Fundacji Kultury Polskiej przyznaną przez Ewę Podleś.
Występował m.in. w Konzerthaus w Berlinie, Rudolfinum w Pradze, Cité de la Musique w Paryżu, Teatro Politeama w Palermo, Studiu im. Witolda Lutosławskiego i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Jako solista współpracował z takimi orkiestrami jak: Filharmonia Narodowa, NOSPR, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, Münchener Kammerorchester, Praska Filharmonia, Orkiestrami Radiowymi w Warszawie i Budapeszcie, Narodową Orkiestrą Ukrainy, Młodzieżową Orkiestrą Armenii pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego, Jana Krenza, Antoniego Wita, Gabriela Chmury, Jacka Kaspszyka, Massimiliano Caldi, Volodymira Syrenki, Ole Rudnera.
Jako kameralista współpracuje m.in. z Kają Danczowską, Elżbietą Stefańską, Anną Marią Staśkiewicz, występuje z pianistami Justyną Danczowską, Marcinem Koziakiem, Radosławem Sobczakiem, Agnieszką Kozło . Współtworzy Warszawską Grupę Wiolonczelową „Cellonet”.
Jest zapraszany na znane festiwale m.in. Warszawską Jesień, Young Euro Classic w Berlinie, Wielkanocny Festiwal im. L. van Beethovena, Mecklemburg Vorpommern, Musica Polonica Nova, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Chopin i jego Europa w Warszawie, Yerevan Music Perspecitves, East meets West w Korei.
Bartosz Koziak ukończył z odznaczeniem „Magna cum Laude” Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Profesora Kazimierza Michalika i Andrzeja Bauera oraz Conservatoire National Superieur de Musique de Paris w klasie Philippe’a Muller’a.
Dzięki uprzejmości Kai Danczowskiej gra na XIX-wiecznej kopii instrumentu J. Guadagniniego, na którym koncertował wybitny polski wiolonczelista Dezyderiusz Danczowski.

Wojciech Walczak - muzyk, aranżer i trener. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Politechniki Warszawskiej. Współpracuje z Guildhall School of Music and Drama oraz Philharmonia Orchestra. Od roku 2012 jest dyrektorem Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO (wcześniej Lutoslawski Youth Orchestra).
Jako muzyk od czasów studiów skupiony na muzyce kameralnej, rozwijał swoje umiejętności w tym zakresie pod okiem m.in. Thomasa Zehetmaira i Apollon Musagète Quartet. Walczak to ceniony altowiolista-kameralista, posiadający swoim koncie wiele nagrań muzyki klasycznej oraz rozrywkowej. Nominowany do Fryderyka w kategorii polskiej muzyki kameralnej.
Wojciech Walczak, który jest multiinstrumentalistą, dał się poznać również jako prowadzący warsztaty z improwizacji i kompozycji. Regularnie prowadzi zajęcia promujące powszechne muzykowanie w szkołach podstawowych w Warszawie. To pod jego okiem powstały unikalne kompozycje Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO, które są nieodzownym elementem każdej trasy koncertowej i znakiem firmowym zespołu.
Od czasu studiów zaangażowany mocno w społeczną działalność na rzecz polskiego środowiska muzycznego i promocji muzyki. W 2012 został wybrany prezesem odradzającego się w Polsce międzynarodowego stowarzyszenia Jeunesses Musicales. Od 2013 roku jest członkiem zarządu, a od 2015 roku Sekretarzem Zarządu Polskiej Rady Muzycznej. W latach 2015-2016 z ramienia PRM przewodniczy grupie roboczej prowadzącej pionierskie badania struktury polskiego rynku muzycznego.
Walczak jest również współwłaścicielem grupy kreatywnej Brothers in Arts.

Bilety wyprzedane» powrót

Jeśli chcą Państwo otrzymywać bieżące informacje o naszym repertuarze, proszę wysłać swoje zgłoszenie na adres: barbara.czerska@polskieradio.pl
facebook
Estrada i Studio Gdzie co
projekt i wykonanie: webmania.pl
Informacje: Wiadomości | Sport | Gospodarka | The News | Euranet | IAR | Redakcja Katolicka | Radio Parlament
Rozrywka i kultura: Muzyka | Kultura | Teatr | Studio Reportażu | Polska Orkiestra Radiowa | Orkiestra Kameralna | Chór Polskiego Radia | Studia nagrań i koncertów | Bilety
Wiedza: Nauka i technologie | Historia
Programy: Jedynka | Dwójka | Trójka | Czwórka | Zagranica
Społeczności: Forum | Kontakt