JEDYNKA | DWÓJKA | TRÓJKA | CZWÓRKA | PR DLA ZAGRANICY | IAR | RADIO PARLAMENT
baner_newsy.jpg

Muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego...


Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego wystąpiła 27.05.2018 o godz. 12.00 w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego z koncertem dla dzieci z udziałem Anny Jurksztowicz i Chóru Dziecięcego „Artos” im. Władysława Skoraczewskiego.

Anna_Jurksztowicz_250.jpg

Anna Jurksztowicz – wokalistka jazzowa i piosenkarka, także producentka muzyczna i autorka piosenek. Studiowała śpiew klasyczny, porzuciła  jednak belcanto w wyniku fascynacji jazzem i muzyką pop. W wieku 16 lat występowała już na estradach zawodowo obok największych gwiazd polskiej estrady. W 1985 roku wygrała KFPP w Opolu zdobywając I nagrodę w konkursie Premier za Diamentowy kolczyk (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan). Reprezentowała polską piosenkę na międzynarodowych festiwalach w  Sopocie (Polska 1985), Dreźnie (Niemcy 1987), Curaçao (Antyle Holenderskie 1988), Jurmali (Łotwa 1989), Karlshamn (Szwecja 1990 ),  Siracusa (Włochy 1991 ), Istambule (Turcja 1991), w Kairze (Egipt 1995) oraz w Indiach (2006). Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV m.in.: Kingsajz, VIP, W pustyni i w Puszczy, Czułość i kłamstwa, Matki, żony i kochanki, Na dobre i na złe, Więzy krwi, Ranczo. Śpiewała do polskich wersji filmowych produkcji Walta Disneya Puchatkowego Nowego Roku, Prosiaczek i Przyjaciele, Kubuś i Hefalumpy. Jej pierwsza płyta Dziękuję nie tańczę, wydana w 1987, na którą wszystkie utwory napisali dla niej Krzesimir Dębski i Jacek Cygan, dziś przez fachowe pisma i plebiscyty poświęcone muzyce pop, uważana jest za kultową a nagrane na niej piosenki wciąż znajdują się w na Top listach.
Anna Jurksztowicz pomimo że jest znana z przebojowych piosenek oraz muzyki do filmów i seriali TV, od wielu lat ma także w swoim repertuarze, a raczej w muzycznym zanadrzu, utwory wspierające praktyki duchowe, takie jak:  muzyka spirituals & gospels, kantyczki karmelitańskie, hinduskie mantry oraz klasyczne i współczesne pieśni do tekstów wybitnych poetów (L. da Ponte, W. Szymborska, F. G. Lorca, Cz. Miłosz) i kompozytorów (I. J. Paderewski).
Obecnie Anna Jurksztowicz występuje w filharmoniach z programem symfonicznym poświęconym muzyce filmowej Krzesimira Dębskiego, a także z programem Mozart Smooth Jazz zrealizowanym we współpracy z berlińskim pianistą Rolfem Zilke, zawierającym pieśni i arie Wolfganga Amadeusa Mozarta, wykonywane w aranżacjach jazzowych w oryginalnym  języku włoskim i niemieckim lub po polsku w autorskim przekładzie Anny.
Jej najnowsza płyta Poza czasem – muzyka duszy, jest poświęcona muzyce kontemplacyjnej. Jest jedną z pierwszych artystek w Polsce podejmujących w muzyce pop ten temat. Anna czerpie inspiracje z różnych źródeł, kultur, eksperymentuje z formą, przekłada teksty, poszukuje. Praktykuje jogę i jest jej nauczycielką.

Anna Jurksztowicz jest także wydawcą i producentem muzycznym. Jej firma wydawnicza i producencka założona w 2001 roku Si Music w serii dedykowanej polskiej muzyce współczesnej (Modern Classics from Poland) promuje twórczość kompozytorów polskich oraz organizuje wydarzenia muzyczne w Polsce i zagranicą.
Prowadzi blog kulinarny - www.annajurksztowiczijem.blogspot.com, a także napisała swój pierwszy poradnik, książkę kucharską IQuchnia, czyli jak  inteligentnie jeść i pić. Nie jest to typowa książka kucharska, a raczej podręcznik dla świadomych konsumentów i domowych kucharzy. Wszystkie proponowane tu potrawy autorka wielokrotnie sprawdziła na swojej rodzinie i przyjaciołach. Uwielbia gotować, a na udoskonalenie przepisów - jak twierdzi - poświęciła wiele lat pracy, podróżując z koncertami na całym świecie.

Krzesimir_Debski_z_POR_250.jpg

Krzesimir Dębski – kompozytor, a także: dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny. Studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. W 1980 roku został zaproszony przez słynnego promotora J. E. Berendta do udziału w festiwalu New Jazz Meeting w Baden-Baden. Tam też nagrał pierwszą płytę w międzynarodowej, gwiazdorskiej obsadzie m. in z Wolfgangiem Daunerem, Didierem Lockwoodem, Trilokiem Gurtu i Charlie Mariano. Jako lider jazzowego zespołu String Connection  oraz jako solista koncertował od roku 1980 w całej niemal Europie, a także w USA i Kanadzie (blisko 1000 koncertów również radiowych i telewizyjnych). W latach osiemdziesiątych, w ankietach magazynu „Jazz Forum” wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka”, „Najlepszego Kompozytora” oraz „Najlepszego Aranżera Roku” w Polsce i w Europie. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”. Grał z czołowymi muzykami jazzowymi w Polsce i na świecie. Uczestniczył w festiwalach w Reno (USA), Getxo (Hiszpania), Paryżu, Helsinkach, Montrealu, Konsbergu, Hamburgu, Baden-Baden, Budapeszcie, Leverkusen, Sibiu, Debreczynie, Bratysławie, Berlinie, Norymberdze, Hadze,  Pradze, Kopenhadze i Le Mans. Nagrał ponad 30 albumów ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych. Od 1987 roku Krzesimir Dębski będąc u szczytu swojej kariery jazzowej, poświęcił się głównie poważnej twórczości kompozytorskiej. Skomponował ponad 120 utworów symfonicznych i kameralnych, m.in.: 2 symfonie, operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych. Jego utwory były wykonywane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych, poświęconych nie tylko muzyce współczesnej, takich jak: Luzern Festival czy Piano Spheres w Los Angeles, festiwale w Malmo, Brukseli i w Pasadenie, ale także w tak egzotycznych krajach jak Meksyk czy Indie. Wykonywali je znakomici wykonawcy: Vadim Riepin, Jose Cura, Andrzej Dobber, Susan Svrcek, Daniel Stabrawa, Konstanty Andrzej Kulka, Gilad Atzmon, „Cello Ensamble” Filharmoników Berlińskich oraz Solvguttene Chor z Oslo.
Skomponował muzykę do 100 filmów fabularnych  m.in.: Medium, Kingsajz, Ogniem i Mieczem, W Pustyni i w Puszczy, Tam i z Powrotem, Stara Baśń, 1920 Bitwa Warszawska, oraz seriali telewizyjnych (Klan, Złotopolscy, Na dobre i na złe, Na Wspólnej, Przepis na życie, Ranczo). Skomponował ponad 500 piosenek, które wykonywali: Anna Jurksztowicz, Beata Kozidrak, Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Zdzisława Sośnicka, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Turnau, Artur Gadowski, Mieczysław Szcześniak, Ryszard Rynkowski.
Muzyka do filmu Young Magican została nominowana do Kanadyjskiej Nagrody Filmowej Genie Award 88’. W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę „Fryderyk” w kategorii „Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do filmu Ogniem i Mieczem. W 2001 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos (Grecja) otrzymał nagrodę za muzykę do filmu W Pustyni i w Puszczy. Muzyka do filmu Stara Baśń została wyróżniona nagrodą czytelników czasopisma FILM „ Złota Kaczka 2003”.
W 2007 w USA serial TVP Andrzeja Maleszki Magiczne drzewo z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał Emmy Award 2007 w kategorii filmów i programów dla dzieci.
W 2005 Krzesimir Dębski otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie nowej muzyki do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917.
Posiada stopień naukowy doktora habilitowanego. Wykładał na letnich kursach muzycznych, m.in. w: Ankarze, Darmstadt, San Diego, Los Angeles i w Vallenci (Kalifornia). Wykłada w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas–Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, J. L. Ponty, Mark O’Connor, Regina Carter, John Blake i Nigel Kennedy. Dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Sinfonią Varsovią, Filharmonia Narodową i NOSPR, a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalahara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Cyprus National Orchestra, Leopolis Chamber Orchestra i Wind Orchestra Los Angeles oraz Sud-Wesfunk Orchester, Novi Sad Radio Orkiestra, Chile National Orquesta.
Od wielu lat Krzesimir Dębski aktywnie działa w dziedzinie upamiętniania losów wojennych swojej rodziny, która w 1943 roku stała się ofiarą straszliwej czystki etnicznej UPA na Wołyniu. W 2016 ukazała się jego książka „Nic nie jest w porządku” – Wołyń moja rodzinna historia.
www.kdebski.pl

Chor_Artos_27.04_250.jpg

Dziecięcy Chór Artos założony został w 2011 roku przez Danutę Chmurską i kontynuuje zapoczątkowaną kilkadziesiąt lat temu przez znakomitego patrona zespołu - Władysława Skoraczewskiego (solistę Opery Warszawskiej, harcmistrza i wspaniałego wychowawce młodzieży) tradycję naturalnego obcowania dzieci z muzyką.
Zajęcia muzyczne odbywają się w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, a dzieci z chóru Artos biorą udział w spektaklach operowych, wykonując zapisane w partyturze partie wokalne dziecięce. Dzieci odnajdują radość śpiewania i występowania także podczas wielu koncertów.
Chórzyści najmłodszej grupy mają od 5-9 lat, a grupa starsza to dzieci w wieku 10-15 lat. Obecnie w dziecięcej grupie ARTOS śpiewa ponad 120 dzieci. Chór pracuje z Pauliną Zajkowską – pedagogiem muzycznym i akompaniatorem i Danutą Chmurską - dyrektorem artystycznym i dyrygentem.
Działalność Dziecięcego Chóru ARTOS im. Władysława Skoraczewskiego przyniosła wiele dokonań artystycznych:
- Nagranie płyty z kolędami i pastorałkami w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (21 kolęd z akredytacją, Sinfonia VIVA i Goście)
- Obsada partii dziecięcych w operach i przedstawieniach Teatru Wielkiego Opery Narodowej: Carmen, Turandot, Król Roger, Jacob Lenz, Dziadek do orzechów, Kurt Weil, Umarłe Miasto, Goplana.
- Chłopcy z dziecięcej grupy ARTOS wykonali partie wokalne w utworze Henriego Dutilleux The Shadows Of Time – dyrygent Pierre Andre Valade, Narodowa Orkiestra Symfoniczna w Katowicach
- Udział grup dziecięcych w koncertach cyklu „Wielki dla Małych“ w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej oraz Piknikach Operowych Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
- Udział chóru dziecięcego w wykonaniu Symfonii tysiąca Gustawa Mahlera pod batutą Gabriela Chmury (Aula Politechniki Warszawskiej, marzec 2013)
- Udział chóru dziecięcego w Carmina Burana  Carla Orffa na zakończenie Festiwalu w Łańcucie (maj 2013)
- Koncert chóru dziecięcego w Katedrze Łacińskiej we Lwowie z programem „Z serca“ (wrzesień 2013)
- Chóry dziecięce – koncerty kolędowe na Zamku Królewskim i w Pałacu w Wilanowie oraz w Belwederze dla Pary Prezydenckiej (grudzień 2013)
- Chóry dziecięce – koncert “Z serca” w Pałacu Prezydenckim  (styczeń 2014)
- Koncert z kompozycjami Jerzego Wasowskiego „Odmieniony świat“ na Politechnice Warszawskiej w ramach cyklu „Wielka muzyka w małej auli“
- Widowisko Muzyczne "Świąteczna Dedykacja" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w reżyserii Beaty Redo-Dobber (styczeń  2015)
- udział w premierze - prawykonaniu Requiem dla Ikony Katariny Głowickiej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (maj 2015)
- Premiera spektaklu Bajko, gdzie jesteś? P. Zajkowskiej 3.01.2016. Baśń operowa – widowisko muzyczne w którym brało udział 100 dzieci z chóru „Artos” wykonując partie solowe, chóralne oraz działania aktorskie i choreograficzne.
- Nagranie płyty z piosenkami ze spektaklu Bajko, gdzie jesteś? Universal Music Polska (2016)
- Nagranie wideoklipu do piosenki Nie dam się ze spektaklu Bajko, gdzie jesteś? Universal Music Records, Magic Records.
- Udział w widowisku muzycznym Oratorium na Boże Narodzenie Fryderyka Stankiewicza (Teatr Wielki Opera Narodowa 2016) z udziałem orkiestry Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod batutą Rafała Janiaka z udziałem solistów Olgi Pasiecznik, Mietka Szcześniaka.
- Udział w prapremierze światowej opery sakralnej Mojżesz Artura Rubinsteina pod dyrekcją Michaiła Jurowskiego z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus oraz nagraniu płyty.
- Chór Dziecięcy ARTOS to zespół, w którym dzieci stawiają pierwsze, muzyczne kroki. W ramach towarzystwa działają również chóry: kameralny, chłopięcy oraz mieszany, który wiosną 2016 wystąpił na prestiżowej scenie Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Wykonawcy:
Anna Jurksztowicz śpiew
Chór Dziecięcy „Artos” im. Władysława Skoraczewskiego
Danuta Chmurska przygotowanie chóru
Polska Orkiestra Radiowa
Krzesimir Dębski dyrygent

Program:
Krzesimir DĘBSKI - Marsz Zdobywców z filmu Gwiezdny Pirat, muzyka z filmu Magiczne Drzewo, Czekam na ojca z filmu Tajemnica Sagali, Wyścig furmanek z filmu Ranczo Wilkowyje, Krzesimir DĘBSKI/Jacek CYGAN - Sery, sery sery, Czerwony kapturek i już, Zakazany owoc, Zielona Irlandia, Niekołysanka, Lubię echo, Carly SIMON – Jesteś do mnie podobny z filmu Kubuś i Hefalumpy

Organizatorzy: Program 2 Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa

Bilety w cenie: 35 zł normalne, 25 zł ulgowe (dla emerytów, rencistów, studentów i uczniów)» powrót

Jeśli chcą Państwo otrzymywać bieżące informacje o naszym repertuarze, proszę wysłać swoje zgłoszenie na adres: barbara.czerska@polskieradio.pl
facebook
Estrada i Studio Gdzie co
projekt i wykonanie: webmania.pl
Informacje: Wiadomości | Sport | Gospodarka | The News | Euranet | IAR | Redakcja Katolicka | Radio Parlament
Rozrywka i kultura: Muzyka | Kultura | Teatr | Studio Reportażu | Polska Orkiestra Radiowa | Orkiestra Kameralna | Chór Polskiego Radia | Studia nagrań i koncertów | Bilety
Wiedza: Nauka i technologie | Historia
Programy: Jedynka | Dwójka | Trójka | Czwórka | Zagranica
Społeczności: Forum | Kontakt