JEDYNKA | DWÓJKA | TRÓJKA | CZWÓRKA | PR DLA ZAGRANICY | IAR | RADIO PARLAMENT
baner_newsy.jpg

Koncert z okazji 25-lecia Studia im. Witolda Lutosławskiego...


Zbigniew___api__ski.jpg
  Zbigniew Łapiński,  foto: Paweł Słomczyński
Joanna_Lewandowska.jpg Wojciech_Gogolewski_Trio.png
 Joanna Lewandowska
 Trio Wojciecha Gogolewskiego


26.11.2016 o godz. 19.00 odbył się zorganizowany przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia wyjątkowy koncert z okazji Jubileuszu 25-lecia Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Koncert składał się z dwóch części:

Część I
Recital Joanny Lewandowskiej oraz uroczyste wręczenie Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Zbigniewowi Łapińskiemu.

Część II
Trio Wojciecha Gogolewskiego
z projektem „Skaldowie na jazzowo”

Wydarzenie odbywała się w ramach obchodów 25-lecia Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego. To unikatowe studio nagraniowe i jedna z najlepszych sal koncertowych w Europie i w Polsce. Znakomite warunki akustyczne studia (2 sekundy naturalnego pogłosu) pozwalają na rejestrację zespołów kameralnych, chórów i wieloobsadowych form muzycznych z udziałem publiczności. Wyjątkowość tego miejsca została doceniona przez znakomitych wykonawców i dyrygentów. Występowali tu światowej sławy muzycy i cenione zespoły oraz orkiestry. Studio Lutosławskiego jest siedzibą wielu festiwali oraz różnorodnych muzycznie koncertów dla dorosłych i dzieci.

Zbigniew Łapiński - wybitny pianista, akompaniator, aranżer i kompozytor.  Napisał ok. 400 kompozycji. Stworzył wraz z Przemysławem Gintrowskim i Jackiem Kaczmarskim niezapomniane trio, w którym nie tylko zasłynął z wyjątkowych aranżacji fortepianowych, ale i oryginalnych kompozycji.  Tytułowa piosenka ich programu poetyckiego "Mury" stała się nieformalnym hymnem "Solidarności". Płyty „Krzyk” oraz „LIVE” przygotowane z Jackiem Kaczmarskim otrzymały status złotych. W 1989r. razem z wokalistą Jørnem Simenem Øverli otrzymał w Norwegii nagrodę Spellemann Prisen (odpowiednik polskiego Fryderyka) za płytę z twórczym opracowaniem piosenek Włodzimierza Wysockiego.

Joanna Lewandowska – wokalistka, aktorka, kompozytorka, pedagog. Ceniona w środowisku artystycznym za profesjonalizm. Joanna uczestniczy w najbardziej prestiżowych projektach muzycznych, gdyż daje gwarancję mocy przekazu, której próżno szukać u innych wykonawców. Jest zapraszana do udziału w benefisach m.in. przez. Zbigniewa Łapińskiego, Jana Wołka, Jerzego Satanowskiego, Ireny Santor, Andrzeja Zaryckiego.

O koncercie Trio Wojciecha Gogolewskiego sam jego autor pisze tak:  
"... Projekt  Medytacje wiejskiego listonosza jazzowego jest hołdem oddanym najciekawszej i (moim zdaniem) najlepszej polskiej grupie rockowej późnych lat 60-tych i 70-tych.
Bazując na niewyczerpanych źródłach pomysłów Andrzeja Zielińskiego dokonaliśmy transkrypcji  piosenek Skaldów na trio jazzowe.
Harmonia i rytmika oryginalnych wykonań, trafiając na jazzowy grunt samoczynnie poddała się innemu feelingowi i czasom. The Beatles, do których śmiało można porównać naszych Skaldów, doczekali się tysięcy wersji swoich utworów a teraz przyszedł czas na Skaldów. Utwory takie jak „Cała jesteś w skowronkach”, „Medytacje wiejskiego listonosza” czy „Kulig” to dzieła zasługujące od dawna na obecność na czele listy najczęściej granych standardów.
Do projektu zaprosiłem wybitnych muzyków realizujących swoje zadania z największą rzetelnością, feelingiem i kulturą.
Adam Lewandowski jest perkusistą, któremu znaczenie słowa „time” jakby wszczepiono pod skórę.
Paweł Pańta to wspaniały muzyk, improwizator i melodyk. Jestem dumny, że mogę pracować z takimi ludźmi...."
                                                                                            Wojtek Gogolewski 

Wojciech Gogolewski - pianista i kompozytor. Absolwent Wydziału  Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach, Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Jazz Juniors w Krakowie oraz zdobywca Klucza do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Znakomicie spisuje się zarówno jako lider wielu swoich zespołów, takich jak np. No Smoking czy Kwartet Wojciecha Gogolewskiego, jak również w roli muzyka sesyjnego. Grał m.in. w zespole Zbigniewa Namysłowskiego Air Condition, z którym objechał niemal cały świat, grając m.in. w klubach jazzowych Szwecji, Niemiec, Francji i Holandii, jak również podczas dużych międzynarodowych festiwali jazzowych, np. Pori Jazz w Finlandii, Montreal Jazz Festival w Kanadzie czy Jazz Jamboree w Warszawie.  W latach 1988-98 artysta mieszkał w Niemczech, gdzie pracował w studiach nagraniowych (nagrał około 200 płyt) oraz grał koncerty w klubach jazzowych z różnymi formacjami: big-bandem, sekstetem muzyków brazylijskich i wieloma innymi. Współpracuje na stałe z Lorą Szafran, Krystyną Prońko, Garym Guthmanem, Krzysią Górniak, Piotrem Salatą, Anną Osmakowicz. Artysta jest również znakomitym kompozytorem i aranżerem, zarówno muzyki jazzowej, jak i rozrywkowej. Pisze m.in. dla Mieczysława Szcześniaka, Haliny Frąckowiak i Michała Bajora. Zilustrował muzycznie 20 przedstawień teatralnych. Pisząc muzykę do filmów, współpracował z Jerzym Antczakiem, Piotrem Szulkinem, Feliksem Falkiem. Aranżował również utwory na  płytę Vanessy Mae z 1999 roku oraz jest autorem instrumentacji na orkiestrę utworów Fryderyka Chopina do filmu Jerzego Antczaka „Chopin - pragnienie miłości”.

Adam Lewandowski -  gra na perkusji i instrumentach perkusyjnych. Na profesjonalnej scenie jazzowej zadebiutował w Trio Marka Blizińskiego w 1977 roku. W latach 1981-84 grał w zespole Zbigniewa Namysłowskiego Air Condition, z którym dla CBS Records nagrał w Grecji płytę „Plaka Nights” oraz wystąpił m.in. podczas festiwalu Jazz Jamboree w  1983 roku przed Milesem Davisem. Współpracował z Trio Janusza Strobla,  Trio Włodka Pawlika, Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Jagodzińskim.  Współtworzył pierwszą polską stację radiową grającą muzykę jazzową -  Radio Jazz. Nagrywał muzykę do wielu filmów, m.in. kompozycje Krzesimira  Dębskiego czy muzykę Włodka Pawlika do filmu „Wrony”.

Paweł Pańta - jest wybitnym polskim kontrabasistą i gitarzystą basowym. Ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowe Zbigniewa Wegehaupta. W 1995 roku był członkiem Gustav Mahler Jugendorchester, prowadzonej przez wybitnego dyrygenta Claudio Abbado. W latach 1996-98 współpracował z orkiestrą Philharmonie der Nationen, z którą zagrał ponad 100 koncertów. Od wielu lat jest członkiem kwintetu I Solisti di Varsavia, a także współpracuje z kwartetem Prima Vista. Wielokrotnie koncertował z wybitnymi solistami, takimi jak: Piotr Paleczny, Karol Radziwonowicz, Władysław Kłosiewicz, Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, Jadwiga Kotnowska i wieloma innymi. Uczestniczył w nagraniu wielu płyt, zarówno muzyki klasycznej, jazzowej, jak i rozrywkowej. Współpracował również z całą czołówką polskiego jazzu oraz z artystami scen teatralnych. Był członkiem Andrzej Kurylewicz Trio. Obecnie jest aktywny w zespołach Janusza Bogackiego, Gary’ego Guthmana, Wojciecha Gogolewskiego i Filipa Wojciechowskiego. W 2001 roku rozpoczyna najważniejszy etap muzycznej kariery - współpracę z Włodek Pawlik Trio - z którym nagrywa następujące albumy: „Sonety Szekspira”, „Anhelli”, „Tykocin”, „Struny na Ziemi”, „Wieczorem”. Zwieńczeniem wspólnej pracy jest zdobycie nagrody Grammy 2014 za album „Night in Calisia”. 

Bilety w cenie 40 zł» powrót

Jeśli chcą Państwo otrzymywać bieżące informacje o naszym repertuarze, proszę wysłać swoje zgłoszenie na adres: barbara.czerska@polskieradio.pl
facebook
Estrada i Studio Gdzie co
projekt i wykonanie: webmania.pl
Informacje: Wiadomości | Sport | Gospodarka | The News | Euranet | IAR | Redakcja Katolicka | Radio Parlament
Rozrywka i kultura: Muzyka | Kultura | Teatr | Studio Reportażu | Polska Orkiestra Radiowa | Orkiestra Kameralna | Chór Polskiego Radia | Studia nagrań i koncertów | Bilety
Wiedza: Nauka i technologie | Historia
Programy: Jedynka | Dwójka | Trójka | Czwórka | Zagranica
Społeczności: Forum | Kontakt