JEDYNKA | DWÓJKA | TRÓJKA | CZWÓRKA | PR DLA ZAGRANICY | IAR | RADIO PARLAMENT
baner_newsy.jpg

Koncert symfoniczny Polskiej Orkiestry Radiowej...


jjakowicz_2.jpg

W niedzielę, 25.02.2018 o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Polska Orkiestra Radiowa wraz ze skrzypkiem Jakubem Jakowiczem wzięli udział w koncercie symfonicznym, który poprowadził Mikhail Agrest. Artyści wykonajli  program: Mieczysław KARŁOWICZ – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 (1902), Aleksandr SKRIABIN – II Symfonia c-moll op. 29 (1901.

Jakub Jakowicz uczył się gry na skrzypcach u swojego ojca Krzysztofa Jakowicza, pod którego kierunkiem studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Był również ostatnim uczniem jednego z twórców polskiej szkoły skrzypcowej, prof. Tadeusza Wrońskiego.
Koncertuje od 11 roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. W 1998, na zaproszenie Krzysztofa Pendereckiego, wystąpił na festiwalu imienia kompozytora w Krakowie, prezentując Capriccio per violino e orchestra pod batutą Jerzego Maksymiuka. W 2001 skrzypek zadebiutował z Filharmonikami Monachijskimi pod dyrekcją Pinchasa Steinberga, wykonując I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Od tego czasu występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami, m.in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orchestra del Maggio Musicale we Florencji, Filharmonią Czeską w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonią Drezdeńską, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie, Orquesta Nacional w Madrycie, Royal Stockholm Philharmonic, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo i Concerto Köln. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Yan Pascal Tortelier, Eiji Oue, Marek Pijarowski, Krzysztof Penderecki, Agnieszka Duczmal, Kirill Karabits, Michail Jurowski, Marc Minkowski czy Stefan Solyom. W latach 2009 oraz 2011 na zaproszenie Antoniego Wita artysta brał udział jako solista w tournées koncertowych Orkiestry Filharmonii Narodowej w Wielkiej Brytanii.
Jako kameralista Jakub Jakowicz od lat tworzy duet skrzypcowy z ojcem, Krzysztofem. Od 2000 gra z pianistą Bartoszem Bednarczykiem – wspólnie nagrali płyty "Subito" (Polskie Radio), "Beethoven Violin Sonatas" (Subito Records), krążek z Partitą Witolda Lutosławskiego (CD Accord) oraz  płytę z muzyką kameralną Franza Schuberta (Polskie Radio). Artysta występował ponadto z takimi muzykami, jak Heinz Holliger, Paul Gulda, Jan Krzysztof Broja, Michel Lethiec, Anna Maria Staśkiewicz, Ruth Killius, Katarzyna Budnik-Gałązka, Ryszard Groblewski, Avri Levitan, Ursula Smith, Daniel Müller-Schott, Andrzej Bauer, Rafał Kwiatkowski, Marcin Zdunik, Karol Marianowski oraz Zvi Plesser.
Jest również związany z dwoma kwartetami smyczkowymi: w latach 2008–2014 był prymariuszem Lutosławski Quartet, z którym dokonał m.in. nagrania kompletu kwartetów smyczkowych Grażyny Bacewicz, a od 2006 jest członkiem Zehetmair Quartet, zespołu stworzonego przez austriackiego skrzypka i dyrygenta Thomasa Zehetmaira. Kwartet ten przygotowuje zwykle jeden program koncertowy rocznie, większość utworów wykonując z pamięci. Płyta zespołu (ECM) z utworami Béli Bartóka i Paula Hindemitha otrzymała nagrodę Diapason d’Or de l’Année 2007. Jakub Jakowicz w Zehetmair Quartet występował m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Wigmore Hall w Londynie, Suntory Hall w Tokio, Gulbenkian Center w Lizbonie, Konzerthaus w Wiedniu, Zankel Hall i Y Hall w Nowym Jorku, a także na słynnych festiwalach muzycznych, m.in. w Schleswig-Holstein, Salzburgu, Lucernie, Aldeburgh czy Edynburgu. W 2014 zespół otrzymał prestiżową Nagrodę im. Paula Hindemitha Miasta Hanau.
Jakub Jakowicz jest laureatem pierwszych nagród na konkursach skrzypcowych w Lublinie (1993), Wattrelos we Francji (1995) i Takasaki w Japonii (1999). W 2001 został jednym z trzech zwycięzców Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie, organizowanej pod auspicjami Europejskiej Unii Radiowej i Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. W 2002 otrzymał nagrodę Fundacji polsko-japońskiej dla najlepiej zapowiadającego się skrzypka młodej generacji. Jest także laureatem Paszportu „Polityki” za rok 2003. W 2007 został uhonorowany nagrodą „Orfeusz” podczas Festiwalu „Warszawska Jesień”.
Artysta nosi tytuł doktora sztuk muzycznych. Od 2004 uczy gry skrzypcowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Gra na instrumencie Piotra Janowskiego, dzięki uprzejmości rodziny tego legendarnego, polskiego skrzypka.

Agrest_300.jpg

Spadkobierca  wielkiej tradycji rosyjskiej dyrygentury, Mikhail Agrest, urodzony i wychowany w Sankt Petersburgu, jako nastolatek wyemigrował wraz ze swoją rodziną do Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał dyplom z gry na skrzypcach na Indiana University w Bloomington. Następnie, realizując swoją prawdziwą pasję, powrócił do Petersburga, aby studiować dyrygenturę u legendarnego Ilyi Musina, którego wychowankami są również m.in. Valery Gergiev, Yuri Temirkanov i Semyon Bychkov. Od 2001 przez ponad dekadę szlifował swe umiejętności w Teatrze Maryjskim, poszerzając swój repertuar operowy i symfoniczny oraz nawiązując kontakty z wiodącymi światowymi zespołami i instytucjami muzycznymi.
Jego gościnny występ (2003) w Metropolitan Opera z zespołem Teatru Maryjskiego, w realizacji opery  Legenda o niewidzialnym grodzie Kitieżu i dziewicy Fiewronii Rimskiego-Korsakowa, wzbudził duże zainteresowanie środowiska operowego i zaowocował licznymi zaproszeniami, m.in. do Opery Królewskiej w Sztokholmie (Tosca Pucciniego), Opery Australijskiej (Don Giovanni Mozarta) i English National Opera (Jenufa Janačka, reż. David Alden). Dla Royal Opera House Covent Garden w Londynie zrealizował wysoko ocenione produkcje: Święto wiosny  i Wesele Strawińskiego oraz Romeo i Julia Prokofiewa, a datująca się od 2007 roku współpraca z BBC Symphony Orchestra zaowocowała Festiwalem Gubaiduliny w Barbican Centre i nagraniem Concerto Parlando Rodiona Szczedrina.
Artysta współpracuje z największymi orkiestrami symfonicznymi na całym świecie, spośród których, poza wcześniejszymi, należy wymienić: Vancouver Symphony Orchestra, Seattle Symphony, Bremer Philharmoniker,  Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, a zrealizowane w ubiegłych sezonach projety operowe obejmują m.in. Švanda dudák Weinbergera i Traviatę Verdiego dla Semperoper Dresden oraz Cyganerię Pucciniego i nową inscenizację Eugeniusza Oniegina Czajkowskiego w reżyserii Marco Arturo Marellego dla Fińskiej Opery Narodowej.
W sezonie 2017/2018 Mikhail Agrest wystąpi ponownie z London Philharmonic Orchestra z programem złożonym z utworów Czajkowskiego, Rachmaninowa i Chaczaturiana, będzie kontynuował trwającą od wielu lat współpracę z Semperoper Dresden, Opernhaus Zurich i Teatro San Carlo w Neapolu. Zadebiutuje z Seoul Philharmonic i Bruckner Orchestra Linz, dyrygując m.in. III Symfonię ”Boski Poemat” Skriabina, w Scottish Opera poprowadzi przedstawienia nowej produkcji opery Ognisty Anioł Prokofiewa i koncert symfoniczny.

Organizatorzy: Program 2 Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej.
PWM___100.jpg TUTTI___100.jpg

Bilety w cenie: 35 zł - normalne, 25 zł - ulgowe dla uczniów, studentów, emerytów i rencistów 

» powrót

Jeśli chcą Państwo otrzymywać bieżące informacje o naszym repertuarze, proszę wysłać swoje zgłoszenie na adres: barbara.czerska@polskieradio.pl
facebook
Estrada i Studio Gdzie co
projekt i wykonanie: webmania.pl
Informacje: Wiadomości | Sport | Gospodarka | The News | Euranet | IAR | Redakcja Katolicka | Radio Parlament
Rozrywka i kultura: Muzyka | Kultura | Teatr | Studio Reportażu | Polska Orkiestra Radiowa | Orkiestra Kameralna | Chór Polskiego Radia | Studia nagrań i koncertów | Bilety
Wiedza: Nauka i technologie | Historia
Programy: Jedynka | Dwójka | Trójka | Czwórka | Zagranica
Społeczności: Forum | Kontakt