JEDYNKA | DWÓJKA | TRÓJKA | CZWÓRKA | PR DLA ZAGRANICY | IAR | RADIO PARLAMENT
baner_newsy.jpg

Koncert symfoniczny Polskiej Orkiestry Radiowej...


Marcin_Dylla_200.jpg Christian_Va__squez___Dahory_Gonza__lez_200.jpg
 Marcin Dylla   Fot.: materiały archiwalne DP
Christian Vásquez­   Fot.: Dahory-González

31.03.201­9 o g.18.00 w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego wystąpił gitarzysta Marcin Dylla z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej. Muzyków poprowadził Christian Vásquez­

MARCIN DYLLA  - zwycięzca 19 międzynarodowych konkursów gitarowych

Zaliczony przez  dziennik The Washington Post do najbardziej utalentowanych gitarzystów naszej planety. Marcin Dylla od szeregu lat należy do światowej czołówki gitarzystów klasycznych. Swoją pozycję zawdzięcza m.in. niespotykanej ilości zdobytych nagród - w latach 1996-2007 był zwycięzcą aż dziewiętnastu prestiżowych międzynarodowych konkursach gitarowych.
1996 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Edmunda Jurkowskiego w Tychach (Polska)
1997 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Tredrez-Locquemeau (Francja)
1998 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Karl Scheit“ w Wiedniu
1999 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Liechtensteinie
2000 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Alcoy (Hiszpania)
2000 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Gargnano (Włochy)
2001 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Forum Gitarre“ w Wiedniu
2001 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Sernancelhe (Portugalia)
2001 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Michele Pittaluga“ w Alessandrii (Włochy)
2002 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Joaquin Rodrigo“ w Madrycie
2000 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Julian Arcas“ w Almerii (Hiszpania)
2002 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym na Krecie
2002 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym H.R.H. Princess Cristina w Madrycie
2003 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Markneukirchen (Niemcy)
2003 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Rene Bartoli“ w Aix en Provence (Francja)
2004 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „JoAnn Falletta“ w Buffalo, Nowy York (USA)
2004 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Printemps de la Guitare“ w Charleroi (Belgia)
2006 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Aranda de Duero (Hiszpania)
2007 - I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym „Guitar Foundation of America“ w Los Angeles (USA)

Ponadto, na Międzynarodowym Konwencie Gitarowym w Alessandrii (2002) otrzymał „złotą gitarę“ - nagrodę krytyków muzycznych dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty. Wielokrotnie był też honorowany nagrodami publiczności oraz nagrodami przyznanymi przez zespoły orkiestrowe.

Renomę artysty ugruntowuje współpraca z wybitnymi muzykami i orkiestrami, liczne recitale w prestiżowych salach (np. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus i Musikverein w Wiedniu, Auditorio Nacional w Madrycie, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Filharmonia w St. Petersburgu), udział w znaczących festiwalach muzycznych, prowadzenie lekcji mistrzowskich oraz wysoko oceniane nagrania płytowe, m.in. Polska Muzyka Gitarowa (Settembrini, 1999), Sonaty - Ponce, Tedesco, Brouwer (RTVE, 2003), Sonaty - Rodrigo, José, Ginastera (Fleur du Son, 2005), Guitar Recital (NAXOS, bestseller roku 2008), „Wawel o zmierzchu“ (DVD 2009) i niedawno wydane: Koncert gitarowy Marcina Błażewicza w ramach płyty „Polish contemporary concertos” (DUX 2018, nominacja do Fryderyka 2019) oraz „Trigonalia” Zbigniewa Bargielskiego w ramach pomnikowego wydawnictwa PWM na 100 lecie odzyskania niepodległości.

Marcin Dylla jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej koncertujących w świecie polskich artystów. Dwukrotnie gościł na tytułowej stronie prestiżowego magazynu „Classical Guitar”. Od szeregu lat daje corocznie około 100 koncertów w Europie, Azji i Ameryce. Urodził się 6 czerwca 1976 r. w Chorzowie. Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach. później się na niej doktoryzował i obecnie łączy swoją aktywność koncertową z pracą pedagogiczną.

THE WASHINGTON POST, 21.07.2008:
Jeśli ktokolwiek miałby wątpliwości, że Marcin Dylla należy do najbardziej utalentowanych gitarzystów naszej planety, to tego wieczoru zostały one rozwiane całkowicie

HERALD TRIBUNE, 23.03.2009:
Absolutnie oszałamiający koncert

RUCH MUZYCZNY, 20.09.2009:
Bohaterem wieczoru był wybitny gitarzysta Marcin Dylla. Jego interpretacje zwracają uwagę nie tylko doskonałością techniczną, ale przede wszystkim bogatą ekspresją i pasją, przy jednocześnie wrażliwym, pełnym skupienia podejściu do detali partytury i dbałości o każdy dźwięk

SAN FRANCISCO CLASSICAL VOICE, 16.03.2013:
Magia Marcina Dylli. Grał z humorem, pasją, żarliwością, bogactwem emocji. Wykonanie znalazło idealnego mistrza – czapki z głów panowie, geniusz.

THE WASHINGTON POST, 14.04.2013:
To była gra z romantyczną pasją, wobec której niemożliwe było pozostać niewzruszonym.


Christian Vásquez został głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Stavanger na początku sezonu 2013/14. Jego czteroletnia kadencja została zainaugurowana II Symfonią Mahlera, odegraną w nowej siedzibie orkiestry w sierpniu 2013 r.
W sezonie 2015/16 został głównym gościnnym dyrygentem Het Gelders Orkest. Na początek swojej kadencji odbył tournée po Holandii, prezentując w pełni łaciński program. W latach 2010-2017 pełnił także funkcję dyrektora muzycznego orkiestry młodzieżowej La Sinfonica Juvenil Teresa Carreño de Venezuela, występując z nią jako dyrygent podczas wielu tras w Europie, w czasie których odwiedziła Londyn, Berlin, Lizbonę, Tuluzę, Monachium, Sztokholm i Stambuł.
W październiku 2009 r. Christan zadebiutował w Gävle Symfoniorkester. Był to jeden z jego pierwszych występów w Europie. Następnie objął stanowisko głównego gościnnego dyrygenta tej orkiestry i piastował je w latach 2010-2013. Od tego czasu Maestro Vasquez współpracował z Leipzig Gewandhausorchester, Philharmonia Orchestra, Rotterdams Philharmonisch Orkest, Orchestre de la Suisse Romande, Radio-Symphonieorchester Wien, Camerata Salzburg, Rosyjską Orkiestrą Narodową, Tokijską Orkiestrą Filharmoniczną i Singapurską Orkiestrą Symfoniczną. W Ameryce Północnej dyrygował National Arts Centre Orchestra (z Ottawy), New Jersey Symphony i Los Angeles Philharmonic.
W sezonie 2013/14 Christian brał udział w projektach we współpracy z Royal Northern Sinfonia, Orchestre National du Capitole de Toulouse, Orquesta Sinfónica de Galicia, Berlin Konzerthausorchester, Prague Radio Symphony Orchestra, Wielkanocnym Festiwalem Ludwiga van Beethovena w Warszawie i Turku Philharmonic Orchestra.
 W sezonie 2014/15 wystąpił w Operze Norweskiej z Carmen. W tym samym sezonie wrócił też do Arnhem Philharmonic Orchestra, Helsinki Philharmonic Orchestra i Turku Philharmonic Orchestra. Najważniejszymi wydarzeniami sezonu 2015/16 były projekty we współpracy z Orchestre Philharmonique du Luxembourg, Prague Radio Symphony Orchestra i Filharmonią Poznańską.
W sezonie 2017/18 Christian zadebiutował w Rotterdams Philharmonisch Orkest oraz New Jersey Symphony Orchestra z Pinchasem Zukermanem. Powrócił też do Turku Philharmonic Orchestra, Helsinki Philharmonic Orchestra i współpracował z Estonian National Symphony Orchestra.
W lecie 2018 r. Christian zadebiutował z InterHarmony International Festival’s Youth Orchestra, występując z Siergiejem Chaczatrianem. W sezonie 2018/19 Christian pracuje regularnie w Stavanger i Arnhem. Ponadto wrócił do Tokijskiej Orkiestry Filharmonicznej na dziewięć koncertów Beethovena, które stanowią wieloletnią grudniową tradycję tej orkiestry. Zadebiutuje też w Seoul Philharmonic Orchestra i z solistą Stefanem Dohrem.
Kolejnymi ważnymi wydarzeniami są współpraca z Castile and León Symphony Orchestra, Orquesta Sinfónica de Galicia, a także europejskie tournée z Orkiestrą Symfoniczną Stavanger.

Christian Vásquez urodził się w Caracas. W wieku dziewięciu lat dołączył do Orkiestry Symfonicznej San Sebastian de los Reyes jako skrzypek. W 2006 r. rozpoczął studia z dyrygentury pod opieką José Antonia Abreu. Niedługo później został mianowany dyrektorem muzycznym orkiestry młodzieżowej Aragua Juvenile Symphony Orchestra Jose Felix Ribas.

Niedziela, 31. 03. 2019, godz. 18.00
Koncert symfoniczny

Organizatorzy: Polska Orkiestra Radiowa i Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Marcin Dylla gitara
Polska Orkiestra Radiowa
Christian Vásquez dyrygent

Program:
Stanisław MONIUSZKO - Polonez obywatelski F-dur, Joaquín RODRIGO - Concierto de Aranjuez, Juan Pablo MONCAYO – Huapango, Evencio CASTELLANOS - Santa Cruz de Pacairigua, Alberto GINASTERA - Tańce z baletu Estancia op. 8a, Arturo MARQUEZ - Danzón

Bilety w cenie 35 zł normalne, 25 zł ulgowe (dla emerytów, rencistów studentów i uczniów)» powrót

Jeśli chcą Państwo otrzymywać bieżące informacje o naszym repertuarze, proszę wysłać swoje zgłoszenie na adres: barbara.czerska@polskieradio.pl
facebook
Estrada i Studio Gdzie co
projekt i wykonanie: webmania.pl
Informacje: Wiadomości | Sport | Gospodarka | The News | Euranet | IAR | Redakcja Katolicka | Radio Parlament
Rozrywka i kultura: Muzyka | Kultura | Teatr | Studio Reportażu | Polska Orkiestra Radiowa | Orkiestra Kameralna | Chór Polskiego Radia | Studia nagrań i koncertów | Bilety
Wiedza: Nauka i technologie | Historia
Programy: Jedynka | Dwójka | Trójka | Czwórka | Zagranica
Społeczności: Forum | Kontakt