JEDYNKA | DWÓJKA | TRÓJKA | CZWÓRKA | PR DLA ZAGRANICY | IAR | RADIO PARLAMENT
baner_newsy.jpg

Jazz Jamboree 2017 - Mazurek, Parker, Majewski Band, Cline, Smoczyński Ensamble...


JJ_2017___350.jpg

2.11.2017 o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego rozpoczął się Festiwalu Jazz Jamboree.

Organizator: Fundacja Jazzarium 

Wykonawcy:
Rob Mazurek trąbka piccolo, elektronika
Jeff Parker gitara basowa
Artur Majewski Band:
Artur Majewski
kornet, elektronika
Szymon Białorucki puzon
Wojciech Pruszyński fortepian, syntezator
Piotr Budniak perkusja

Nels Cline "Lovers" & Mateusz Smoczyński Ensamble:
Nels Cline
gitara
Michael Leonhart trąbka, dyrygent
Alex Cline perkusja
Devin Hoff gitara basowa, kontrabas
Sandra Kopijkowska harfa
Krzysztof Lenczowski wiolonczela
Jakub Waszczyniuk i Robert Murakowski trąbki
Michał Tomaszczyk puzon
Mateusz Smoczyński skrzypce
Łukasz Poprawski fagot
Wiesław Wysocki klarnet basowy
Oliwier Andriuszczenko klarnet
Agata Wojciechowska rożek angielski
Dominik Bukowski wibrafon
Jan Smoczyński instrumenty klawiszowe, czelesta
Szymon Mika gitara

Kornecista Rob Mazurek i gitarzysta Jeff Parker grają razem od 1994. W roku 2015 świętowali tę 20-letnią współpracę albumem „ Some Jellyfish Live Forever ”.

Rob Mazurek - amerykański kompozytor, kornecista ,improwizator i artysta wizualny na stałe mieszkający w Chicago.
W 1996 roku razem z gitarzystą Jeffem Parkerem i perkusistą Chadem Taylorem założył Chicago Underground Collective, zespół który ewaluował od duetu do orkiestry i przyciągnął uwagę całej undergrundowej społeczności muzyków wietrznego miasta.
W 2005 roku Mazurek inspirowany awangardową tradycją Chicago założył Exploding Star Orchestra. Zespół nagrał całą serię wyśmienitych płyt.
Mazurek prowadzi obecnie kilka zespołów, m.in.: Exploding Star Orchestra, Pharoah i Underground (z udziałem Pharoah Sandersa), Chicago Underground, Pulsar Quartet, Sao Paulo Underground, Skull Sessions, Sound is Quintet, Starlicker, Mandarin Movie oraz Throne of the House of Good and Evil. Każdy z tych zespołów to projekt o całkowicie odrębnej osobowości.
Rob współpracował z wieloma artystami. Wielu z nich to prawdziwe legendy jazzu, takie jak Pharoah Sanders , Bill Dixon, Roscoe Mitchell, Yusef Lateef czy chociażby Fred Anderson.
Jego dyskografia to przeszło 300 autorskich kompozycji i 55 płyt nagranych dla takich wytwórni jak Delmark, Cuneiform, Submarine, Aesthetics, Mego, Northern Spy i Family Vineyard.

Jeff Parker to amerykański gitarzysta jazzowy i rockowy pochodzący z Los Angeles.
Ma reputację muzyka, który eksperymentuje z awangardową elektroniką, rockiem czy też w ramach swobodnie improwizujących zespołów.
Parker gra na gitarze w słynnym post rockowym zespole Tortoise i był jednym z założycieli takich znanych formacji jak Isotope 217 oraz Chicago Underground Trio.
Jest członkiem stowarzyszenia muzyków AACM, a na koncie ma współpracę z tak znanymi postaciami świata jazzu jak George Lewis, Ernest Dawkins, Brian Blade, Joshua Redman, Fred Anderson i Jason Moran.
Nagrał kilka albumów, w tym m.in. trzy solowe: Like-Coping, The Relatives i Bring Light in Winter.

Artur Majewski - wrocławski trębacz, improwizator, kompozytor. Koncertował, poza Polską, m.in. w USA, Japonii, Anglii, Izraelu, Holandii, Belgii, Francji, Niemczech, Austrii, Włoszech i Słowenii. Wystąpił na wielu festiwalach w kraju i za granicą.
Wydał 15 autorskich płyt z zespołami Mikrokolektyw, Foton Quartet, Kaluza/Majewski/Mazur/Suchar Tone Hunting, Robotobibok, Fernandez/Majewski/Mazur trio oraz solo dla wytwórni m.in.: Delmark Records, Clean Feed, Not Two.
Współpracuje z zespołami: EXPLODING STAR ORCHESTRA, JOSHUA ABRAMS  NATURAL INFORMATION SOCIETY.
Od 2004 prowadzi zajęcia na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Szymon Białorucki - puzonista i kompozytor, absolwent katowickiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Grzegorza Nagórskiego. Studiował również u wybitnego puzonisty i improwizatora - Nilsa Wograma w Hochschule Luzern w Szwajcarii.
Po powrocie do Polski założył kwartet, który dał mu możliwość zaprezentowania własnego spojrzenia na muzykę jazzową i improwizowaną. The Forest Tuner to zamiłowanie do melodii, natury, szwedzkiego minimalizmu oraz przestrzeń dla każdego z członków zespołu. Latem 2016 roku, podczas Warsaw Summer Jazz Days kwartet zaprezentował swój debiutancki album Tunes.
Na stałe współpracuje z zespołami: Konglomerat Big Band Nikoli Kołodziejczyka i Michała Tomaszczyka, Myrczek & Tomaszewski Band i Brass Federacja.

Piotr Budniak - perkusista i kompozytor pochodzący z Zielonej Góry. Absolwent dwóch akademii muzycznych - w Katowicach i Krakowie. Laureat większości najważniejszych polskich konkursów jazzowych, odnoszący sukcesy także na scenie europejskiej. Koncertował m.in. w Chinach, Korei Południowej, Estonii, Hiszpanii, Rumunii, Rosji, Francji, Belgii, Słowacji, Czechach, Niemczech i na Ukrainie.
Lider formacji Piotr Budniak Essential Grop, na stałe współpracuje z zespołami Adam Jarzmik Quintet, Kasia Pietrzko Trio, The Forest Tuner, Franciszek Raczkowski Trio.
Zafascynowany jest linearną koncepcją gry na perkusji oraz translacją melodii w materię rytmiczną. Nieustannie poszukujący nowych inspiracji i środków wyrazu.

Wojciech Pruszyński - pianista i kompozytor. W 2011 roku ukończył Akademiię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Piotra Kałużnego. Od 2012 roku pracuje jako wykładowca na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Uniwersytecie Zielonogórskim. Jest współzałożycielem grupy Yes4Jazz. Istniejący od 2013 roku zespół wykonuje jego autorskie kompozycje brzmieniem nawiązujące do szeroko pojętego jazzowego mainstreamu. Współpracował z muzykami takimi jak Arkadiusz Skolik, Maciej Sikała, Beata Bednarz, Jacques Kuba Sequin, Brian Fentress.

Nels Cline to ceniony improwizator, znany z niestandardowego i oryginalnego podejścia do instrumentu. W dużej mierze jego brzmienie jest oparte na zastosowaniu różnych efektów.
Grał z całą rzeszą muzyków jazzowych. Byli to m.in.: Charlie Haden, Wadada Leo Smith, Tim Berne, Vinny Golia, Julius Hemphill I Greg Bendian.
Cline przewodzi własnym zespołom:  Nels Cline Trio i Nels Cline Singers. Nagrał z tymi formacjami kilkanaście wysoko ocenianych płyt. Kolejnym ważnym projektem Cline’a jest Acoustic Guitar Trio skupiająca się na mikrotonalnej improwizacji. Często gra i współpracuje ze swoim bratem bliźniakiem perkusistą Alexem, u którego zagrał na jego dwóch autorskich płytach.
Cline zagrał na przeszło 150 płytach z muzyką jazzową, popową , rockową country i eksperymentalną. Spektrum jego działań jest imponujące.
Szerszej publiczności znany jest jako gitarzysta nagrodzonego Grammy rockowego zespołu Wilco, z którym nagrał kilka cenionych przez fanów albumów.
Jego ostatnia autorska płyta nagrana dla legendarnej jazzowej wytwórni Blue Note to prawdziwe arcydzieło. Album Lovers zachwycił krytyków i słuchaczy zupełnie nowym, oryginalnym, nastrojowym i delikatnym podejściem do standardów amerykańskiej piosenki. Szlagiery Jerome Kerna i Rodgersa & Hammersteina zyskały całkowicie nowy walor. To muzyka gitarowa, nad wyraz subtelna, a jednocześnie eksperymentalna.
Warto nadmienić, że Nels Cline to jeden ze stu największych gitarzystów wszech czasów wg magazynu Rolling Stone.

Organizator: Fundacja Jazzarium

Bilety w cenie 80 zł » powrót

Jeśli chcą Państwo otrzymywać bieżące informacje o naszym repertuarze, proszę wysłać swoje zgłoszenie na adres: barbara.czerska@polskieradio.pl
facebook
Estrada i Studio Gdzie co
projekt i wykonanie: webmania.pl
Informacje: Wiadomości | Sport | Gospodarka | The News | Euranet | IAR | Redakcja Katolicka | Radio Parlament
Rozrywka i kultura: Muzyka | Kultura | Teatr | Studio Reportażu | Polska Orkiestra Radiowa | Orkiestra Kameralna | Chór Polskiego Radia | Studia nagrań i koncertów | Bilety
Wiedza: Nauka i technologie | Historia
Programy: Jedynka | Dwójka | Trójka | Czwórka | Zagranica
Społeczności: Forum | Kontakt