JEDYNKA | DWÓJKA | TRÓJKA | CZWÓRKA | PR DLA ZAGRANICY | IAR | RADIO PARLAMENT
baner_newsy.jpg

Etnos Ensemble w Niezależnej Scenie Młodych...


Etnos_Ensemble__360.jpg

17.03.2017 o godz. 19.00 w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w koncercie z cyklu Niezależna Scena Młodych Polskiego Radia wystąpił Etnos Ensemble. Zespół tworzy czterech zaprzyjaźnionych instrumentalistów: Bartosz Pacan - klarnet, Konrad Merta - akordeon, Piotr Gach - wiolonczela, Łukasz Mazanek - kontrabas.

Styl, który prezentują w swojej muzyce jest indywidualny i oryginalny, dlatego trudno go określić jako jeden gatunek. Dzięki temu muzycy w żaden sposób nie są ograniczeni w swojej twórczości i interpretacjach.
Najczęściej w muzyce grupy można usłyszeć wpływy tradycyjnej muzyki bałkańskiej, polskiej, klezmerskiej z elementami jazzu. Ten muzyczny koktajl w połączeniu z wirtuozerią muzyków tworzy niepowtarzaną i niezapomnianą atmosferę podczas koncertów. Etnos Ensemble stawiają na wyrazistość brzmienia i szczerość swojego przekazu. Dzięki temu na scenie porwani muzycznym żywiołem, wciągają słuchaczy w swój dźwiękowy świat i nie pozwalają nikomu pozostać obojętnym na ich muzykę. Potwierdzeniem wysokiego poziomu, jaki prezentuje zespół są liczne nagrody i wyróżnienia zdobyte na wielu krajowych oraz międzynarodowych konkursach. W 2016 roku Etnos Ensemble wydał debiutancką płytę, którą można zakupić po koncertach grupy przedłużając sobie w ten sposób przyjemność z obcowania z ich muzyką.

Bartosz Pacan ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie klarnetu prof. Andrzeja Janickiego. W trakcie studiów doskonalił swój warsztat uczestnicząc w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez Piotra Szymyślika, Arnaud Leroy, Valtera Vitka, Jiri Hlavaca, Nicholasa Coxa, Davida Krakauera. Brał udział w wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach muzycznych, zdobywając wiele nagród. Do najważniejszych z nich należą: I nagroda w XIV Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach oraz w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim, II nagroda w IV Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie oraz dyplom finalisty XV Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego w Sewilli. Brał udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. Ars Cameralis, Warszawska Jesień, Wratislacia Cantans, Praska Wiosna, Mecklenburg Vorpommern. W 2009 roku reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Klarnetowym „ClarinetFest” w Porto, gdzie wspólnie z orkiestrą wykonał koncert klarnetowy K. Kurpińskiego. Brał również udział w XX oraz XXI Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej „Kwartet Śląski i jego goście”. Jako solista koncertował z wieloma orkiestrami, m.in. NOSPR, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Śląską Orkiestrą Kameralną, Filharmonią Śląską, Częstochowską oraz Rybnicką. Od 2010 roku jest klarnecistą Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Współpracuje również z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy Aukso.

Konrad Merta urodzony w 1989 roku - akordeonista, aranżer i kompozytor. Ukończył studia doktoranckie w katedrze akordeonu Akademii Muzycznej w Katowicach, u prof. Joachima Pichury i dr Piotra Chołołowicza. Studia magisterskie na tej uczelni ukończył w 2013 roku z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił również w Folkwang Universität der Kunste w Essen w klasie japońskiej akordeonistki, prof. Mie Miki.
Współtworzy również zespół AcCello Duo w, którym może poszczycić się wieloma projektami muzycznymi i nagrodami na międzynarodowych festiwalach muzycznych. W dorobku artystycznym posiada kilka nagrań płytowych i radiowych, m.in. AcCello Duo, z folkowym zespołem familijnym, w kwintecie akordeonowym, z Chórem Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w kwartecie Etnos Ensemble. Jako solista jest laureatem wielu znaczących konkursów instrumentalnych, w kraju i za granicą. W latach 2007-2012 z powodzeniem brał udział w innych festiwalach muzycznych, na których wraz z młodszą siostrą, skrzypaczką i wokalistką zdobywał przeróżne laury (Grand Prix, Nagrody Główne i Nagrody Publiczności). Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Młoda Polska”. Wielokrotnie koncertował za granicą, m.in. w Katarze, Azerbejdżanie, na Węgrzech, Litwie, Słowacji, w Niemczech, Czechach, Szwajcarii, Francji, Irlandii, czy Słowenii. Występował też z towarzyszeniem różnych orkiestr: Orkiestry Symfonicznej POSM w Bielsku–Białej, Bielskiej Orkiestry Festiwalowej, Kwintetu Smyczkowego Divertimento, Studenckiej Orkiestry Symfonicznej Silesian Ensemble, Akademickiej Orkiestry Barokowej oraz Studenckiej Orkiestry Festiwalowej. Jako członek orkiestry miał również przyjemność wystąpić wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, współpracuje także przy różnych projektach jako muzyk doangażowany wraz z Orkiestrą Muzyki Nowej.

Piotr Gach - wiolonczelista urodzony w 1986 roku, w Słupsku, gdzie w wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na instrumencie. W okresie szkolnym i gimnazjalnym został laureatem pierwszych nagród na konkursach w Malborku i Koszalinie oraz uzyskał wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Bydgoszczy. W 2002 roku kontynuował rozwój artystyczny w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku, w klasie pani Jadwigi Ewald. Pod jej kierunkiem brał udział w konkursach instrumentalnych, zdobywając kolejne laury: III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Łodzi, III nagrodę w trio fortepianowym podczas Ogólnopolskich Przesłuchań Muzyki Kameralnej w 2003 roku we Wrocławiu, a dwa lata później na tym samym konkursie I nagrodę z kwartetem smyczkowym. Po ukończeniu liceum, dzięki wsparciu Korporacji City of London został studentem w Guildhall School of Music and Drama w Londynie w klasie prof. Stefana Popova, a nastepnie Louise Hopkins. W Anglii rozpoczął intensywną działalność kameralną jako członek tria fortepianowego, tria z harfą i kwartetu smyczkowego. Rozwijał się pod okiem prof. Krzysztofa Śmietany, Caroline Palmer, Leonida Gorokhova, Ronana O’Hora i Ofera Falka, biorąc w tym czasie udział w koncertach i festiwalach w Londynie. Po powrocie do Polski rozpoczął współpracę z adt dr Piotrem Janosikiem, u którego kontynuuje studia na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współpracuje z festiwalem Fete musicale de la Foret we Francji. Gościnnie występował w orkiestrach - Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, Elbląskiej Orkiestrze Kameralnej, Filharmonii w Słupsku, AUKSO w Tychach.

Łukasz Mazanek – w wieku 11 lat rozpoczął naukę gry na kontrabasie w klasie mgr Gerarda Przybyły w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. F Chopina w Bytomiu, którą ukończył z wyróżnieniem w 2010.
W 2015 roku ukończył Akademie Muzyczną w Krakowie w klasie kontrabasu asystenta Krzysztofa Firlusa. Jako solista koncertował z Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną. Jako kameralista koncertował na festiwalach takich jak Warszawska Jesień czy Attersee Klassik. Jest laureatem III miejsca na 5 Mieleckich Spotkaniach Kontrabasowych oraz IV miejsca na II Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie.
Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z orkiestrą Sinfonietta Cracovia oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Podczas wielu koncertów miał okazję współpracować z artystami takimi jak Mischa Maisky, Alena Baeva, sir Neville Marriner, José Carreras czy Krzysztof Penderecki. Jest stypendystą Marszałka Województwa Sląskiego oraz stypendystą Starosty Tarnogórskiego. Swoje umiejętności doskonalił na licznych kursach mistrzowskich, u wielu wybitnych muzyków m.in. Thomas Martin, Miroslav Jelínek, Thierry Barbé, Jurek Dybał.

Bilety w cenie 20 zł
» powrót

Jeśli chcą Państwo otrzymywać bieżące informacje o naszym repertuarze, proszę wysłać swoje zgłoszenie na adres: barbara.czerska@polskieradio.pl
facebook
Estrada i Studio Gdzie co
projekt i wykonanie: webmania.pl
Informacje: Wiadomości | Sport | Gospodarka | The News | Euranet | IAR | Redakcja Katolicka | Radio Parlament
Rozrywka i kultura: Muzyka | Kultura | Teatr | Studio Reportażu | Polska Orkiestra Radiowa | Orkiestra Kameralna | Chór Polskiego Radia | Studia nagrań i koncertów | Bilety
Wiedza: Nauka i technologie | Historia
Programy: Jedynka | Dwójka | Trójka | Czwórka | Zagranica
Społeczności: Forum | Kontakt