JEDYNKA | DWÓJKA | TRÓJKA | CZWÓRKA | PR DLA ZAGRANICY | IAR | RADIO PARLAMENT
baner_newsy.jpg

80-lecie Dwójki. Koncerty urodzinowe...


80_lat_na_strone_popr.jpg

1 marca 2017, w dniu swoich 80. urodzin, Program 2 Polskiego Radia zorganizował specjalne koncerty! Bilety dostępne były za symboliczną złotówkę.  Urodziny Dwójki zaczęliśmy Chopinem i Chopinem, późną nocą, skończyliśmy. Od mazurków do nokturnów. Albo od Chopina do Chopina.

ŻELAZOWA WOLA
godz. 12.00 – 13.00
Kevin Kenner - recital chopinowski na historycznym instrumencie

To już tradycja. 1 marca wspólne urodziny świętujemy z Fryderykiem Chopinem. Od kilku lat w ramach koncertów urodzinowych transmitujemy recitale z Żelazowej Woli.

Tym razem na instrumencie historycznym, z XIX wieku, zagrał znakomity pianista Kevin Kenner.

STUDIO POLSKIEGO RADIA im. WŁADYSŁAWA SZPILMANA
(Główny budynek PR, Al. Niepodległości 77/85)
godz. 13.00 – 14.00
[środa popielcowa] Z Krainy Tysiąca Jezior - Ania Broda z zespołem

Kraina Tysiąca Jezior. "Thousand Lakes" - tak właśnie zatytułowana jest najnowsza płyta śpiewaczki i znakomitej cymbalistki wydana w ubiegłym roku przez Polskie Radio. Złożyły się na nią pieśni i melodie taneczne z Warmii i Mazur, które w 2014 nagrała dla Programu 2. Projekt "Hymny warmińskie i mazurki z Mazur" odtwarzał dawną kulturę muzyczną regionu. O swojej płycie "Thousand Lakes" Ania Broda mówi tak: Urodziłam się w Olsztynie i wychowałam na warmińskiej wsi – w Jonkowie. W samym sercu Krainy Tysiąca Jezior. Nadal tu mieszkam i kocham to miejsce. Jako muzyk dużo podróżuję, ale zawsze wracam do przestrzeni, z którą od dziecka łączy mnie milion wspomnień. Grając od wielu lat muzykę folkową z różnych regionów Polski, zdałam sobie sprawę, że brakuje w niej muzyki warmińskiej i mazurskiej. Pomyślałam – to dziwne, trzeba to natychmiast naprawić!

Ania Broda z Dwójką związana jest od lat. Z Kapelą Brodów nagrała u nas cztery płyty; śpiewała dla dzieci, w adwencie i kolędowała. Podczas urodzinowego koncertu Dwójki śpiewała o miłości, zabrzmiały również kołysanki, a także pieśni wielkopostne - wszak w tym dniu przypadała środa popielcowa, rozpoczynająca Wielki Post.

Wraz z Anią Brodą cymbały i śpiew zagrają:
Iwona Sojka skrzypce
Jacek Mielcarek saksofon, klarnet, duduk
Kuba Mielcarek kontrabas
Mateusz Szemraj oud, rubab
Maciej Kierzkowski bębny, dzwonki 

godz. 15.00 – 16.00
[bukiet pieśni od braci kozłowskich] Karol i Mischa Kozłowscy

Karol miał być rzeźbiarzem, został śpiewakiem. Mischa miał być pianistą, został pianistą. Od kilku lat są w ciągłych rozjazdach. Każdy z nich podąża własną drogą. Karol śpiewa "dawności", operę, ciągle powracając do Schuberta i Brittena. Mischa zaś, jak na rasowego pianistę przystało, ma w czym wybierać - przed urodzinami wykona Koncert fortepianowy Griega (w Filharmonii Narodowej), a zaraz po nich Obrazki z wystawy Musorgskiego (Mazowiecki Ośrodek Kultury).

Pomimo licznych zajęć obaj znajdują czas, by do nas zaglądać. Gościli w audycji "Five o’clock", Karol jurorował także w Bachowskim Trybunale Dwójki. Tym razem ich drogi skrzyżowały się w radiowym Studiu im. Szpilmana - wspólnie wykonali specjalnie przygotowany program. Pieśniowy: Schubert (bo czy można było go pominąć?), Britten („puszczający oko” do swego ukochanego Purcella), Beethoven, Berg i, uwaga, młody Schönberg (ten przed „prawdziwym Schönbergiem”) w pieśniach… kabaretowych (Brettl-Lieder). Sympatycznie, z odrobiną nostalgii (może nawet retromanii) i dowcipu. Po prostu: Bracia.

wykonawcy:
Karol Kozłowski tenor
Mischa Kozłowski fortepian

Program:
Franz SCHUBERT - Der Musensohn op. 92 nr 1 D 764b (do słów Johanna Wolfganga Goethego), Benjamin BRITTEN - Purcell Realizations: I attempt from love's sickness to fly (1947) Z 630, z semi-opery Henry'ego Purcella The Indian Queen (1695), do słów Johna Drydena i Roberta Howarda, If music be the food of love (1948) Z 379a, pierwsza wersja pieśni Henry'ego Purcella (1692) do słów Henry'ego Heveninghama, Ludwig van BEETHOVEN - Drei Gesänge op. 83 (do słów Johanna Wolfganga Goethego): Wonne der Wehmut, Sehnsucht, Mit einem gemalten Band, Alban BERG - Nacht (do słów Carla Hauptmanna) z cyklu Sieben frühe Lieder (1907), Arnold SCHÖNBERG - Brettl-Lieder (Cabaret Songs, 1901): Galathea (tekst: Frank Wedekind), Gigerlette (tekst: Otto Julius Bierbaum), Der genügsame Liebhaber (tekst: Hugo Salus), Einfältiges Lied (tekst: Hugo Salus), Mahnung (tekst: Gustav Hochstetter), Jedem das Seine (tekst: Colly), Arie aus dem Spiegel von Arcadien (tekst: Emanuel Schikaneder)

godz. 17.00 – 18.00
[rogiński blues] Raphael Rogiński gra Bacha, Purcella i Coltrane’a

Wszystkożerny. Shofar, Cukunft, Alte Zachen, Wovoka. Ostatnio, z Natalią Przybysz, także Shy Albatross, z którym przewędrował przez wszystkie najważniejsze rodzime festiwale rockowe. W tym samym czasie wciągnęła go również Puszcza Kurpiowska. Tak powstała Żywizna, którą tworzy wraz ze śpiewaczką Genowefą Lenarcik.

Ale Raphael Rogiński doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co oznacza przeszłość - to nie tylko uwielbiani John Coltrane i Leonard Cohen. Przed laty zachwycał nas swymi interpretacjami muzyki Jana Sebastiana Bacha, w tym kontemplacyjną Arią z Wariacji Goldbergowskich. W lutym zarejestrował płytę poświęconą Purcellowi.

Dla nas, na koncercie urodzinowym, powrócił właśnie do przeszłości. Był Bach, Purcell, a także i Coltrane. Gościnnie zaśpiewała Olga Mysłowska. I znowu gitara Rogińskiego (na oko niby zwykła, jak każda inna) zabrzmiała niczym afrykańska kora. Wciągające, szamańskie granie. Rogiński Blues!

STUDIO KONCERTOWE POLSKIEGO RADIA im. Witolda LUTOSŁAWSKIEGO
godz. 19.30
[stare piosenki. 1937, o roku ów!] Warszawska Orkiestra Sentymentalna w wiązance przedwojennych szlagierów

[nowe piosenki. Śpiewnik Dwójki] Piosenki, które z okazji 80. urodzin napisali dla Dwójki: Ola Bilińska, Andrzej Kwieciński, Dariusz Przybylski, Marcin Stańczyk, Paweł Mykietyn, Tadeusz Wielecki, Maciej Małecki, Jerzy Rogiewicz, Raphael Rogiński, Sultan Hagavik (Mikołaj Laskowski, Jacek Sotomski), Stefan Wesołowski, Asi Mina (z udziałem Wojtka Kucharczyka), Wacław Zimpel, Hubert Zemler i zespół Księżyc.

Grała Jerzy Igor Orkiestra p/d Jerzego Rogiewicza. Śpiewali: Joanna Halszka Sokołowska, Ola Bilińska, Barbara Kinga Majewska, Anna Radziejewska.

Lubimy stare piosenki, lubimy też nowe. A ponieważ na urodzinach wszystko jest możliwe, połączyliśmy jedno z drugim. Za sprawą Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej przenieśliśmy się, umownie, do roku 1937, kiedy to 1 marca ruszyła Warszawa Druga.

Piosenki, szlagiery, popularne szlagworty. Jest co wspominać. Następnie DJ Lenar - który od pewnego czasu przysłuchuje się naszemu Programowi oraz zbiera archiwalne głosy, dźwięki, nagrania - przedstawił urodzinowy mix: 80 lat Dwójki. Co z niego wyjszło? Słuchaliśmy z zaciekawieniem. Lenar połączył rok 1937 z 2017. A potem były już same niespodzianki.

Poprosiliśmy naszych przyjaciół – kompozytorów, muzyków, instrumentalistów o różnym muzycznym rodowodzie – o napisanie dla nas piosenek. Różnych, tak jak różne gatunki muzyczne odnajdują Państwo w naszym programie. Piosenka to termin, w tym przypadku, umowny. Chodziło nam o zwięzłą formę wokalno-instrumentalną nieprzekraczającą 5 minut. Poza tym nie stawialiśmy żadnych ograniczeń. Znając talent i fantastyczny gust zaproszonych kompozytorów nie mogliśmy się już doczekać ostatecznego efektu. Zwłaszcza, że zaproszenie przyjęli: Ola Bilińska, Andrzej Kwieciński, Dariusz Przybylski, Marcin Stańczyk, Paweł Mykietyn, Tadeusz Wielecki, Maciej Małecki, Jerzy Rogiewicz, Raphael Rogiński, Wacław Zimpel, Sultan Hagavik (Mikołaj Laskowski, Jacek Sotomski), Stefan Wesołowski, Asi Mina (z udziałem Wojtka Kucharczyka), Hubert Zemler i zespół Księżyc. Zagrała Jerzy Igor Orkiestra p/d Jerzego Rogiewicza. Piosenki zaśpiewali: Joanna Halszka Sokołowska, Ola Bilińska, Barbara Kinga Majewska, Anna Radziejewska.

Być może uda nam się złożyć, z zamówionych songów, "Śpiewnik Dwójki". Jeśli tak się stanie, ciąg dalszy nastąpi…

Bilety w cenie 1 zł 

godz. 22.00 – 00.00 [nokturny]
Marcin Masecki – recital chopinowski na pianinie. Komplet nokturnów. Premiera fonograficzna i koncertowa nowej płyty, wspólnej produkcji: PR2, NiNa i Lado ABC.

Marcin Masecki wypytywał ostatnio o stare fortepiany i pianina dostępne w naszych studiach nagraniowych. Uspokoiliśmy go: jest ich sporo i to w różnym stanie. Odetchnął z ulgą. Od ubiegłego lata Masecki nagrywał dla nas komplet Nokurnów Fryderyka Chopina - gdzieś w wolnych chwilach pomiędzy transkrypcjami symfonii Beethovena, "przepisywaniem" Góreckiego, ragtime’ami Scotta Joplina.

Przy wszystkich swych szalonych pomysłach Masecki, co jakiś czas, otwiera po prostu nuty i gra: Bacha, Scarlattiego, Beethovena, ostatnio właśnie Chopina. Choć to propozycja ewentualnego występu na Konkursie Chopinowskim spowodowało, że w swoim czasie zerwał z klasyką. Na szczęście już się z nią przeprosił. Poważkę gra na poważnie: Sztukę fugi (tylko zarejestrował ją na dyktafon), ostatnie Sonaty Beethovena (tyle że w tłumiących uszy słuchawkach), Tria Beethovena. Teraz Nokturny Chopina. Posłuchaliśmy ich po raz pierwszy w komplecie, w jego wykonaniu, w finale urodzin Dwójki i Fryderyka. Absolutna premiera płytowa i koncertowa. Zgasiliśmy światła, zostawiliśmy jedną czerwoną lampkę, rozłożyliśmy na estradzie pufy...

Organizator: Program 2 Polskiego Radia

Bilety w cenie 1 zł» powrót

Jeśli chcą Państwo otrzymywać bieżące informacje o naszym repertuarze, proszę wysłać swoje zgłoszenie na adres: barbara.czerska@polskieradio.pl
facebook
Estrada i Studio Gdzie co
projekt i wykonanie: webmania.pl
Informacje: Wiadomości | Sport | Gospodarka | The News | Euranet | IAR | Redakcja Katolicka | Radio Parlament
Rozrywka i kultura: Muzyka | Kultura | Teatr | Studio Reportażu | Polska Orkiestra Radiowa | Orkiestra Kameralna | Chór Polskiego Radia | Studia nagrań i koncertów | Bilety
Wiedza: Nauka i technologie | Historia
Programy: Jedynka | Dwójka | Trójka | Czwórka | Zagranica
Społeczności: Forum | Kontakt