JEDYNKA | DWÓJKA | TRÓJKA | CZWÓRKA | PR DLA ZAGRANICY | IAR | RADIO PARLAMENT
­­baner-lutoslawski.jpg­

Koncerty w 2011


Środa, 5. 01. 2011, godz. 19.00 
NA DUNAJ. KOLĘDY ZE WSCHODU
Koncert  kolędowy Joszka Brody z zespołem „Dzieci z Brodą”

Organizatorzy: Program 2 Polskiego Radia

Niedziela, 9. 01. 2011, godz. 19.00

Organizator: Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy: 
Ingolf Wunder – Laureat XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina uznany przez słuchaczy Dwójki za najlepszego pianistę konkursu 
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS
Agnieszka Duczmal dyrygent

Program:
Fryderyk CHOPIN – Nokturn H-dur op. 9 nr 3, Ballada f-moll op. 52,Polonez–Fantazja As-dur op. 61, Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Niedziela, 16. 01. 2011, godz. 19.00
Koncert specjalny
Usłysz Białoruś - Kultura kontra dyktatura 

Organizatorzy: Program 2 Polskiego Radia

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia


Niedziela, 23. 01. 2011, godz. 19.00
Sezon Koncertowy Polskiej Orkiestry Radiowej
Koncert symfoniczny

Organizator: Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy: 
Bartosz Koziak wiolonczela 
Polska Orkiestra Radiowa                                                                                                        
Łukasz Borowicz
dyrygent

Program: Franciszek LESSEL – Uwertura op. 10 (pierwsze wykonanie współczesne), Joseph HAYDN – Koncert wiolonczelowy C-dur Hob. VIIb:1, Józef BRZOWSKI – Grande Symphonie Dramatique

Poniedziałek, 24. 01. 2011, godz. 19.00
WĘGIERSKA RAPSODIA
Źródła węgierskich rapsodii Ferenca Liszta 

Organizatorzy: Program 2 Polskiego Radia i  Instytut Węgierski w Warszawie

Wykonawcy:
Zespół Jánosiego:

András Jánosi skrzypce
András Túri altówka, gardon
Csaba Kiss kontrabas, bęben
gościnnie: Nyitrai Tamás skrzypce
gościnnie: Miklós Szűcs śpiew, kobza

Niedziela, 6. 02. 2011,  godz. 19.00 
Recital fortepianowy

Organizatorzy: Program 2 Polskiego Radia i Agencja Koncertowa Incydent Art

Wykonawca:
Miroslav Kultyshev - Finalista XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Program:
Fryderyk CHOPIN - Barkarola Fis-dur op. 60, Mzurki op. 24, Nokturn cis-moll op. 27 nr 1, Nokturn As-dur op. 32 nr 2, Ballada f-moll op. 52, Polonez-Fantazja As-dur op. 61, Mazurki op. 30, Sonata h-moll op. 58

Piątek, 11. 02. 2011, godz. 19.00
Dorota Miśkiewicz na Walentynki

Organizator: Agencja Fonografii Polskiego Radia

Wykonawcy: 
Dorota Miśkiewicz z zespołem:
Tomasz Kałwak instrumenty klawiszowe
Marek Napiórkowski gitary
Robert Kubiszyn kontrabas, gitara basowa
Robert Luty perkusja

Sobota, 12. 02. 2011, godz. 19.00
Koncert symfoniczny

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

Wykonawcy:
Beata Bilińska fortepian
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Tadeusz Wojciechowski
dyrygent

Program:
Ferenc Liszt - Poemat symfoniczny Les Préludes S 97, I Koncert fortepianowy Es-dur S 124, Antonín Dvořák - IX Symfonia e-moll op. 95 „Z Nowego Świata”

Niedziela, 13. 02. 2011,  godz. 19.00 
TANIEC I MUZYKA INDII

Organizatorzy:
Program 2 Polskiego Radia, Agencja MSS, Stowarzyszenie Sztuki Etnicznej „Transetnika”

Wykonawcy:
SEEMA TIWARI & BHOJPURI GROUP – Indie
Seema Tiwari śpiew, harmonium
Kumar Paras banjo, kier. muzyczne
Deena Nath Sah harmonium, chórki
Amit Kumar dholak
Mukesh Kumar Singh tabla
Ranjeet perkusja, chórki
Poonam taniec
Rakhi Madan taniec
Priya Ranjan Kumar taniec
Ashu Sharma taniec
oraz
Zespół MOSAIC – Polska
Jolanta Kossakowska fidel średniowieczna, gęśle, śpiew
Zofia Kolbe-Wojdyr dudy galicyjskie, flety, instrumenty perkusyjne, śpiew
Wojciech Lubertowicz instrumenty perkusyjne 
Mateusz Szemraj lutnia arabska, tar, saz, cymbały
Sebastian Wielądek lira korbowa, flety ney, duduk, dudy
gościnnie:
Bart Pałyga basy 
Maciej Cierliński lira korbowa
Magdalena Tejchma flety, szałamaje, santur

Poniedziałek, 14. 02. 2011, godz. 20.00
NADZWYCZAJNY KONCERT WALENTYNKOWY

Organizator: Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury

Wykonawcy:
Soliści i Orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury
p/d Tadeusza Karolaka
gościnnie:
Bohdan Łazuka i Czesław Majewski
Wiesław Ochman i Maria Szabłowska
prowadzenie koncertu

W programie m.in. utwory koncertowe, miłosne arie i duety z operetek Franza Lehara, Emmericha Kalmana i Johanna Straussa oraz pieśni Roberta Stolza.

Środa, 16. 02. 2011, godz. 19.00
Sekrety

Organizator: Fundacja Bielecki Art

Wykonawcy:
Marcin Koziak fortepian 
Ireneusz Boczek fortepian, aranżacje
Orkiestra Akademii Beethovenowskiej 
Michał Nestorowicz
dyrygent

Program: Franciszek LISZT – I Koncert fortepianiowy Es-dur, Janusz BIELECKI – Sekrety

Niedziela, 20. 02. 2011, godz. 19.00
Sezon Koncertowy Polskiej Orkiestry Radiowej
Koncert symfoniczny 

Organizator: Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Piotr Pławner skrzypce
Polska Orkiestra Radiowa
Kaspar Zehnder
dyrygent

Program:
Arthur FURER – Caeciliana, Emil MŁYNARSKI – Koncert d-moll op. 11 na skrzypce i orkiestrę,  Czesław MAREK - Quatre méditations op. 14, Arthur HONEGGER – IV Symfonia Deliciae Basilienses

Czwartek, 24. 02. 2011, godz. 19.00
Koncert Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa - Harmonijkowy As

Organizator: Agencja Fonografii Polskiego Radia

Wykonawcy:
Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa

W programie m.in. tytułowy Harmonijkowy As, Chory na bluesa, John Lee Hooker

Sobota, 26. 02. 2011, godz. 18.00
III Festiwal MAZOVIA GOES BAROQUE 2011

Organizatorzy: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki i Program 2 Polskiego Radia

Wieczór 1
La veillée imaginaire

Wykonawcy:
Les Musiciens de Saint-Julien:
Françoise Masset
  sopran
François Lazarevitch  flet traverso, dudy, śpiew, kier. muzyczne
Basile Brémaud  skrzypce, śpiew
Anne-Lise Foy lira korbowa, śpiew
Daria Fadeeva  fortepian, śpiew

W programie: Muzyka ludowa na paryskich salonach

Niedziela, 27. 02. 2011, godz. 18.00
III Festiwal MAZOVIA GOES BAROQUE 2011

Organizatorzy: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki i Program 2 Polskiego Radia

Wieczór 2  
Danses des bergers, danses des loups

Wykonawcy
Les Musiciens de Saint-Julien:
François Lazarevitch
dudy, kier. muzyczne
Basile Brémaud skrzypce
Anne-Lise Foy lira korbowa

W programie:
Muzyka ludowa w głębi Francji

Sobota, 5. 03. 2011, godz. 11.00 i  Niedziela, 6. 03. 2011, godz. 11.00
Radiowy koncert dla dzieci
Zagubiony pantofelek

Organizator: Agencja Fonograficzna Polskiego Radia

Scenariusz i prowadzenie: Katarzyna Stoparczyk

Poniedziałek, 7. 03. 2011, godz. 20.00
WIELCY KOMPOZYTORZY MUZYKI FILMOWEJ
Waldemar Kazanecki

Organizator: Stowarzyszenie Symphonia
Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Wojciech Proniewicz skrzypce 
Barbara Witkowska harfa 
Aleksandra Rojek obój 
Paweł Perliński fortepian
Krzysztof Stencel waltornia 
Grzegorz Wiśniewski instr. perkusyjne
Orkiestra Sinfonia Viva 
Tomasz Radziwonowicz
dyrygent

Program:   
Muzyka z filmów Dom, Wielka podróż, Czarne chmury, Noce i dnie, Hrabina Cosel, Brunet wieczorową porą

Czwartek, 10. 03. 2011, godz. 19.00
III Festiwal MAZOVIA GOES BAROQUE 2011

Organizatorzy: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki i Program 2 Polskiego Radia

Wieczór 1 - Barbaric Beauty

Wykonawcy:
Holland Baroque Society:
Miloš Valent
  skrzypce, kier. artystyczne 
Jan Rokyta cymbały, flety

Program:
G. Ph. TELEMANN i jego słowiańskie inspiracje

Piątek, 11. 03. 2011, godz. 19.00
III Festiwal MAZOVIA GOES BAROQUE 2011

Organizatorzy: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki i Program 2 Polskiego Radia

Wieczór 2 - Franz Schubert - Winterreise

Wykonawcy:   
Nataša Mirković-de Ro głos
Matthias Loibner lira korbowa

Program:
Franz SCHUBERT – Winterreise (Cykl 24 pieśni do słów Wilhelma Müllera w unikalnym opracowaniu na sopran i lirę korbową)

Niedziela, 13. 03. 2011, godz. 19.00
Kisielewski 1911-1991

Organizatorzy: Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Julia Samojło fortepian
Sinfonia Varsovia
Jacek Kaspszyk
dyrygent

Program:
Grażyna BACEWICZ – Uwertura, Stefan KISIELEWSKI – Suita baletowa Wesołe miasteczko, Koncert fortepianowy, Koncert na orkiestrę kameralną, Adam WALACIŃSKI – Dramma e burla, Stefan KISIELEWSKI – Cosmos I na orkiestrę symfoniczną

Czwartek, 17. 03. 2011, godz. 19.00
Sinfonia Varsovia & Plamena Mangova & Michał Klauza

Organizator: Orkiestra Sinfonia Varsovia

Wykonawcy:
Plamena Mangova fortepian
Sinfonia Varsovia
Michał Klauza dyrygent

Program:
Modest MUSORGSKI – Wstęp do opery Chowańszczyzna, Ferenc LISZT - II Koncert fortepianowy A-dur, Béla BARTÓK – Koncert na orkiestrę

Niedziela, 20. 03. 2011, godz. 19.00
Koncert promocyjny płyty Filipa Wojciechowskiego "MOMENTS"

Organizatorzy: Agencja Fonograficzna Polskiego Radia

Wykonawcy:
Filip Wojciechowski fortepian
Paweł Dobrowolski perkusja
Paweł Pańta kontrabas
Marcin Kajper saksofon

Poniedziałek, 21. 03 .2011, godz. 19.00
Koncert promocyjny płyty Marka Tomaszewskiego Le Sacre du Printemps

Organizator: Agora / Patronat medialny: Program 2 Polskiego Radia

Wykonawca:
Marek Tomaszewski
fortepian

Program:
Igor STRAWIŃSKI – Święto wiosny (wersja na fortepian)

Czwartek, 24. 03. 2011, godz. 19.00
NUTY WIELKIEGO PASTERZA – TREBUNIE-TUTKI W HOŁDZIE PAPIEŻOWI 

Organizatorzy: Agencja Fonograficzna Polskiego Radia / Patronat medialny: Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
TREBUNIE-TUTKI
Warszawski Chór Międzyuczelniany
Michał Kulenty
fortepian, saksofon

Niedziela, 27. 03. 2011, godz. 19.00 
GENERACJE XIV

Organizatorzy:
Związek Kompozytorów Polskich, Program 2 Polskiego Radia, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Wykonawcy:
Michał Drewnowski fortepian
Artur Pachlewski klarnet
Polska Orkiestra Radiowa
Monika Wolińska
dyrygent
Ewa Guziołek-Tubelewicz projekcja dźwięku

Program:
Krzysztof BACULEWSKI - Ground na orkiestrę, Tadeusz MAJERSKI - Koncert-Poemat na fortepian i orkiestrę (1946-1956), Michał PAWEŁEK - Ardeaglais na orkiestrę, Andrzej DOBROWOLSKI - Muzyka na smyczki, 2 grupy instrumentów dętych i 2 głośniki, Maciej ZIELIŃSKI - Concerto inquieto na klarnet i orkiestrę (2010), Sławomir KUPCZAK - Figment (2011)

Środa, 30. 03. 2011, godz. 19.00
Koncert symfoniczny

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

Wykonawcy:
Jadwiga Rappé alt
Arkadiusz Krupa obój
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Jerzy Maksymiuk
dyrygent

Program:
Johann Sebastian BACH - V Koncert klawesynowy f-moll BWV 1056 cz. II (w wersji fortepianowej),
Joanna WNUK-NAZAROWA - Lamento na obój i orkiestrę smyczkową, Claude DEBUSSY - Preludium nr 8 Dziewczyna o włosach jak len (oprac. Jerzy Maksymiuk), Piotr MOSS - Cykl pieśni Loneliness na alt i orkiestrę do słów E. E. Cummingsa

Czwartek, 31. 03. 2011, godz. 18.00  
Od Cimarosy do jazzu

Organizator: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie

Wykonawcy:
Soliści –  laureaci konkursów polskich i międzynarodowych:
Zuzanna Moskwik fortepian
Marianna Żołnacz flet
Natalia Karaszewska flet
Julia Łopuszyńska harfa
Sylwia Kostka harfa
Chór i Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie
Sekcja rytmiczna: Wojciech Kostrzewa, Jan Paszkowski, Maciej Kulesza
Anna Perzanowska-Tarasiuk przygotowanie chóru
Maciej Niesiołowski dyrygent

W programie:
Domenico CIMAROSA, Franz SCHUBERT, Edvard GRIEG, Feliks RYBICKI, Maciej Małecki, Witold Lutosławski, Bob CHILCOTT

Sobota, 2. 04.2011, godz. 18.00
Doroczny Koncert uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Organizator:  Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Wykonawcy:
Bożena Bujnicka sopran
Urszula Rucka harfa
Maja Frontczak saksofon
Paweł Cichoński tenor
Piotr Kędziorek baryton
Zespół Muzyki Dawnej
Jakub Kościukiewicz
przygotowanie
Orkiestra Barokowa Collegium Musicum Bednarska
Anton Birula
kier. artystyczne, przygotowanie i prowadzenie
Chór Kameralny Collegium Vocale Bednarska
Robert Lawrence
przygotowanie
prof. Urszula Bartkiewicz opieka artystyczna
Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie
Sławek A. Wróblewski
dyrygent

W programie:
John DOWLAND, Johann PACHELBEL, Henry PURCELL, Johann Sebastian BACH, Camille SAINT-SAËNS, Stefan KISIELEWSKI, Jerzy DERFEL

Niedziela, 3. 04. 2011, godz. 19.00
Tylem wytrwał!
Koncert z okazji Jubileuszu 90-lecia Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego

Organizator: Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego
Patronat medialny: Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy: 
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego    
Marta Czarkowska sopran
Krzysztof Chalimoniuk  baryton
Irina Bogdanovich dyrygent

W programie: 
Aleksandr ARCHANGIELSKI, Miłosz BEMBINOW,  Tadeusz MAKLAKIEWICZ, Felix MENDELSSOHN, Ignacy Jan PADEREWSKI, Astor PIAZZOLLA, Henry PURCELL

Poniedziałek, 4. 04. 2011, godz. 20.00
Koncert Solidarności: Tokio-Warszawa

Organizatorzy: Program 1 Polskiego Radia i Caritas Polska

Wykonawcy:
Anna Maria Jopek, Maria Sadowska, Krzysztof Sadowski, Camerata Vistula, Motion Trio, Andrzej Jagodziński Trio, Joanna Maklakiewicz, Filip Wojciechowski, Paweł Pańta, Alina Mleczko, Kwadrofonik oraz Kapela ze Wsi Warszawa

W programie:
muzyka polskich kompozytorów cieszących się w Japonii szczególną estymą – Fryderyka Chopina i Tekli Bądarzewskiej, a także muzyka ludowa inspirowana kulturą polską i japońską

Czwartek, 14. 04. 2011, godz. 19.00
Koncert symfoniczny

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

Wykonawcy: 
Agata Szymczewska skrzypce
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Massimiliano Caldi dyrygent

Program: 
Zygmunt NOSKOWSKI - Poemat symfoniczny Step op. 66, Karol SZYMANOWSKI - II Koncert skrzypcowy op. 61, Johannes BRAHMS - III Symfonia F-dur op. 90

Piątek, 15. 04. 2011, godz. 19.00
Koncert promujący płytę:
Alexandre Tansman - Clarinet Concerto • Concertino Six Movements for Strings

Organizatorzy: 
Filharmonia Śląska, Program 2 Polskiego Radia, Fundacja Muzyczna Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga, Towarzystwo Przyjaciół Aleksandra Tansmana w Paryżu

Wykonawcy:
Jean-Marc Fessard klarnet
Śląska Orkiestra Kameralna
Mirosław Jacek Błaszczyk dyrygent

Program: 
Grażyna BACEWICZ – Koncert na orkiestrę smyczkową, Aleksander TANSMAN – Koncert na klarnet i orkiestrę kameralną, Grażyna BACEWICZ – Divertimento, Aleksander TANSMAN – Six movements na orkiestrę smyczkową

Sobota, 16. 04. 2011, godz. 11.00             
Niedziela, 17. 04. 2011, godz. 11.00          
Radiowy koncert dla dzieci
Wielka Noc w skorupce

Organizator: Agencja Fonograficzna Polskiego Radia

Scenariusz i prowadzenie: Katarzyna Stoparczyk

Wykonawcy:
Pippi Pończoszanka - Dominika Kluźniak
Ewelina Siedlecka sopran
Klaudiusz Baran oraz Muzycy Klasycy
Sambor Dudziński
oraz Muzycy z Miasteczka Pippi:
Ygor Przebindowski, Wojtek Król, Fryderyk Młynarski

Poniedziałek, 18. 04. 2011, godz. 18.00    
Koncert dyplomantów Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera
w Warszawie

Organizator: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie

Wykonawcy:
Julia Fangrat wiolonczela
Joanna Krajewska flet
Anna Wieremiejczuk flet
Katarzyna Wójcicka flet
Karolina Ludwicka śpiew
Michał Piotrowski skrzypce
Natalia Reichert altówka
Michał Bruliński fortepian
Stanisław Czyżewski kontrabas
Mateusz Woźniak kontrabas
Nina Pisarska skrzypce
Łukasz Skrobek śpiew                    
Orkiestra symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie

Piotr Wajrak dyrygent

W programie:
Georges BIZET, Giovanni BOTTESTINI, Piotr CZAJKOWSKI, Edvard GRIEG, Mieczysław KARŁOWICZ, Wolfgang Amadeus MOZART, Carl REINECKE, Pablo de SARASATE, Alfred SCHNITTKE, Antonio VIVALDI

Czwartek, 28. 04. 2011, godz. 19.00
Joanna Trzepiecińska - Recital

Organizator: Agencja Fonograficzna Polskiego Radia

Wykonawcy:
Joanna Trzepiecińska z zespołem p/k Bogdana Hołowni

W programie kilkanaście piosenek, głównie z repertuaru Kabaretu Starszych Panów:
Kaziu, zakochaj się, Ja Pana w podróż zabiorę, Ciepla wdówka na zimę, Jeszcze poczekajmy, Miłość brałam lekko, C’est Si bon, Umówmy się na stare lata, Tico, Tico, Oblivion, Dobranoc

Piątek, 29. 04. 2011, godz. 19.00     
Koncert w ramach Festiwalu „Wszystkie Mazurki Świata”
Pieśni kurpiowskie

Organizatorzy: Fundacja Wszystkie Mazurki Świata i Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
śpiewacy wiejscy z Kurpiów
Adam Strug
zespół Monodia
Chór Polskiego Radia
Stanisław Krawczyński
dyrygent

W programie:
autentyczne pieśni kurpiowskie oraz Pieśni kurpiowskie Karola Szymanowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego

Niedziela, 8. 05. 2011, godz. 19.00   
Sezon Koncertowy Polskiej Orkiestry Radiowej
Koncert symfoniczny

Organizator: Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Andrzej Bauer wiolonczela
Polska Orkiestra Radiowa
Christoph Campestrini
dyrygent

Program:
Thomas Daniel SCHLEE - Konzertouvertüre op. 64 (2005), Krzysztof PENDERECKI - Koncert na altówkę i orkiestrę - wersja na wiolonczelę (1983), Anton BRUCKNER - II Symfonia c-moll (1877)

Wtorek, 10. 05. 2011, godz. 19.00   
XXV Warszawskie Spotkania Muzyczne

Organizatorzy: Związek Kompozytorów Polskich i Polskie Radio
Patronat medialny: Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Thärichens Tentett w składzie:
Michael Schiefel głos
Sven Klammer trąbka, flügelhorn
Jan von Klewitz saksofon altowy i sopranowy, klarnet
Andreas Spannagel saksofon tenorowy, flet 
Nikolaus Leistle saksofon barytonowy, klarnet basowy
Sören Fischer puzon
Kai Brückner gitary
Pepe Berns kontrabas
Kai Schönburg bębny
Nicolai Thärichen fortepian

W programie:
Farewell Songs

Środa, 11. 05. 2011, godz. 19.00   
XXV Warszawskie Spotkania Muzyczne

Organizatorzy: Związek Kompozytorów Polskich i Polskie Radio
Patronat medialny: Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Grzegorz Gorczyca fortepian 
Andrzej Sienkiewicz puzon 
Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej
Krzysztof Słowiński
dyrygent

Program:
Antoni SZAŁOWSKI - Muzyka na smyczki (1970), Jerzy FITELBERG - Koncert  na puzon, fortepian i orkiestrę smyczkową (1948), Tadeusz KASSERN - Koncert na orkiestrę smyczkową (1943), Michał SPISAK - Concertino na orkiestrę smyczkową (1942)


XIV FESTIWAL FOLKOWY POLSKIEGO RADIA
„NOWA TRADYCJA”
12-15 maja 2011

Organizator: Program 2 Polskiego Radia

Czwartek, 12. 05. 2011, godz. 19.00  

„Muzyka Źródeł”:
Nasi Mistrzowie
FRANCISZEK RACIS
JANUSZ PRUSINOWSKI TRIO

Piątek, 13. 05. 2011, godz. 18.00 

Przesłuchania konkursowe zespołów folkowych  
Gość Specjalny: WOŁOSI I LASONIOWIE

Sobota, 14. 05. 2011, godz. 18.00 

Przesłuchania konkursowe zespołów folkowych
Gość Specjalny: ČAČI VORBA & 22°E PROJECT

Niedziela, 15. 05. 2011, godz. 19.00 

Koncert Laureatów Festiwalu „NOWA TRADYCJA 2011”
Gość Specjalny: ELENA LEDDA (Włochy- Sardynia

Poniedziałek, 16. 05. 2011, godz. 20.00
Gala wręczenia Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury

Organizator: Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury

Wykonawcy:
goście specjalni:
Olga Łozowaja, Władimir Jarosz i Iwan Korytow soliści Teatru Komedii Muzycznej w Sankt Petersburgu
Maria Szabłowska i Paweł Sztompke prowadzenie koncertu

Czwartek, 19. 05. 2011, godz. 19.00
Koncert z okazji  40-lecia zespołu Wolna Grupa Bukowina
Niechaj Zabrzmi Bukowina

Organizator: Agencja Fonograficzna Polskiego Radia

Wykonawcy:
Wolna Grupa Bukowina
oraz
Jacek Kleyff

W programie:
największe przeboje zespołu m.in. Majster Bieda, Piosenka wiosenna, Piosenka o Cześku piekarzu, Chodzą ulicami ludzie, Rzeka, Pieśń łagodnych, Sielanka o domu

Poniedziałek, 23. 05. 2011, godz. 19.00
Koncert Kabaretu pod Egidą

Organizator: Agencja Fonograficzna Polskiego Radia

Wykonawcy:
Jan Pietrzak, Ewa Dałkowska, Ryszard Makowski, Paweł Dłużewski, Stanisław Klawe, Marcin Wolski, Zuzanna Pytlińska, Laura Godziejewska, Małgorzata Janek, Krzysztof Paszek, Eugeniusz Majchrzak, Jerzy Stelmaszczyk, Jerzy Czekalla

W programie:
znane i lubiane piosenki Kabaretu Pod Egidą oraz  nowe teksty komentujące obecną rzeczywistość

Czwartek, 26. 05. 2011, godz. 19.00

Organizatorzy: Narodowy Instytut Audiowizualny, Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Polska Orkiestra Radiowa
Łukasz Borowicz
dyrygent

W programie:
Ludwig van BEETHOVEN – VII Symfonia A-dur op. 92, Béla BARTÓK – Muzyka na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę

Piątek, 27. 05. 2011, godz. 19.00
III Festiwal MAZOVIA GOES BAROQUE 2011
J. Haydn, J. Ch. Bach – Symfonie

Organizator: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki i Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Wrocławska Orkiestra Barokowa
Jarosław Thiel
dyrygent

Program:
Joseph HAYDN - Symfonia D-dur nr 6 Le matin Hob. I/6, Symfonia C-dur nr 7 Le midi Hob. I/7,  Johann Christian BACH - Symfonia g-moll op. 6 nr 6, Joseph HAYDN - Symfonia G-dur nr 8 Le soir Hob. I/

Sobota, 28. 05. 2011, godz. 11.00
Niedziela, 29. 05. 2011, godz. 11.00
Radiowy koncert dla dzieci
Pan Dzień Dziecka i Calineczka
Pippi i Kasia na tropie

Organizator: Agencja Fonograficzna Polskiego Radia
 
Scenariusz i prowadzenie: Katarzyna Stoparczyk

Wykonawcy:
Pippi Pończoszanka Dominika Kuźniak
Ewelina Siedlecka
sopran
Sambor Dudziński oraz Muzycy z Miasteczka Pippi:
Ygor Przebindowski, Wojtek Król, Fryderyk Młynarski

Środa, 1. 06. 2011, godz. 19.00

Organizator: Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
The King’s Singers:
David Hurley
kontratenor
Timothy Wayne-Wright kontratenor
Paul Phoenix tenor
Philip Lawson baryton
Christopher Gabbitas baryton
Jonathan Howard bas

Program:
John BENNET - All Creatures now are merry minded, Thomas WEELKES - The nightingale, the organ of delight, György LIGETI - The cuckoo in the pear tree, Two dreams and a little bat, John BARTLETT - Of all the birds, Orlando GIBBONS - The silver swan, György LIGETI - The lobster Quadrille, Thomas RAVENSCROFT - The three ravens, John WILBYE - Sweet honey-sucking bees, György LIGETI - A long, sad tale, Malcolm WILLIAMSON - The Musicians of Bremen oraz ulubione utwory z repertuaru The King’s Singers

Niedziela, 5. 06. 2011, godz. 19.00
Zakończenie Sezonu Koncertowego Polskiej Orkiestry Radiowej
Koncert symfoniczny

Organizator: Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Jonathan Plowright fortepian
Polska Orkiestra Radiowa
Łukasz Borowicz
dyrygent

Program:
Ferenc LISZT – Les Préludes poemat symfoniczny wg A. Lamartine’a S 97, Zygmunt STOJOWSKI – Rapsodie symphonique pour Piano et Orchestre, Symfonia d-moll

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia

Sobota, 11. 06. 2011, godz. 15.00
II Ogólnopolski Koncert Dzieci Suzuki

Organizator: Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Uzdolnień Metodą Suzuki

Wykonawcy: 
Polska grupa dzieci  ucząca się gry na instrumentach Metodą Języka Ojczystego odkrytą przez dr Shinichi Suzuki-pedagoga, humanistę, filozofa, skrzypka, wielkiego przyjaciela dzieci, orędownika dobrego wychowania i budowania w młodym człowieku szlachetnych  wartości za pomocą muzyki. Krótkie, radosne utworki i zabawy z instrumentem uczą dziecko komunikacji niewerbalnej, wrażliwości, pobudzają wyobraźnię, rodzicowi pozwalają jeszcze raz wrócić do świata baśni i intuicji. Metoda ta to przede wszystkim sposób myślenia i działania, w którego centrum jest DZIECKO - nie tylko jego umuzykalnienie, ale wszechstronny rozwój emocjonalny i intelektualny.

Niedziela, 12. 06. 2011, godz. 18.00
Wieczór z przebojami Muzyki Włoskiej
Bella Italia

Organizator: Program 1 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Rafał Bartmiński tenor
Orkiestra Sinfonia Viva
Tomasz Radziwonowicz
dyrygent

Poniedziałek, 13. 06. 2011, godz. 19.30
Dni Muzyki Andrzeja Kurylewicza 2011
Księżyc świadkiem

Organizatorzy: Fundacja Forma i Program 2 Polskiego Radia

Reżyseria i prowadzenie: Gabriela Kurylewicz

wykonawcy:
Eunsley Park skrzypce
Tadeusz Gadzina skrzypce
Szabolcs Esztenyi fortepian
Piotr Hausenplas wiolonczela
Gabriela Kurylewicz recytacja 
Varsovia Piano Trio 
Tadeusz Domanowski
fortepian
Wanda Warska śpiew 
Kamil Urbański fortepian

W programie:
utwory Andrzeja KURYLEWICZA Johanna Sebastiana BACHA oraz wiersze Gabrieli KURYLEWICZ

Wtorek, 14. 06. 2011, godz. 19.30
Dni Muzyki Andrzeja Kurylewicza 2011
Sekwencje liryczne

Organizatorzy: Fundacja Forma i Program 2 Polskiego Radia

Reżyseria i prowadzenie: Gabriela Kurylewicz

wykonawcy:
Elżbieta Gajewska flet
Kwartet Wilanów 
Varsovia Piano Trio 
Szabolcs Esztenyi
fortepian
Ewa Skardowska fortepian
Gabriela Kurylewicz recytacja
Anna Karasińska sopran
Eunsley Park skrzypce 
Wanda Warska śpiew
Kamil Urbański fortepian

W programie:
utwory Andrzeja KURYLEWICZA Johanna Sebastiana BACHA oraz wiersze Gabrieli KURYLEWICZ

Czwartek, 16. 06. 2011, godz. 19.00
Koncert symfoniczny

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

Wykonawcy:
Agnieszka Guz skrzypce
Jan Stokłosa wiolonczela
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Jerzy Swoboda
dyrygent
                  
Program:
Johannes Brahms - Koncert podwójny a-moll op. 102 na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę, Johannes Brahms - I Symfonia c-moll op. 68

Niedziela, 26. 06. 2011, godz. 19.00 
Koncert z okazji Roku Czesława Miłosza
Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza

Organizatorzy: Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna, Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Jarosław Bręk baryton
Grzegorz Damięcki recytacja
Warsaw Camerata
Paweł Kos-Nowicki
dyrygent
 
Program:
Romuald TWARDOWSKI – „Lituania”, Joanna BRUZDOWICZ – Pieśń „W Warszawie”, Jarosław SIWIŃSKI – Pieśń „Annalena”, Barbara KASZUBA – „… znad Zatoki San Francisco”, Marek ŻEBROWSKI – Pieśni „Dwa Pejzaże: Obłoki, Bieg ”, Ryszard OSADA – „teMuchi”

fest.jpg

Organizatorzy: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Program 2 Polskiego Radia
Patronat medialny: Polskie Radio

Czwartek, 18. 08. 2011, godz. 21.00
Koncert symfoniczny

Wykonawcy:
Alexander Lonquich fortepian historyczny 
Ann Hallenberg alt 
Collegium Vocale Gent & Accademia Chigiana Siena 
Orchestre des Champs-Élysées 
Philippe Herreweghe
dyrygent

Program:
Zygmunt NOSKOWSKI - Poemat symfoniczny Step op. 66, Fryderyk CHOPIN - Koncert fortepianowy f-moll op. 21, Johannes BRAHMS - Rapsodia na alt solo, chór męski i orkiestrę op. 53, Schicksalslied / Pieśń przeznaczenia na chór mieszany i orkiestrę do słów Friedricha Hölderlina op. 54, Begräbnissgesang na chór mieszany i instrumenty dęte
op. 13

Poniedziałek, 22. 08. 2011, godz. 21.00
Recital chopinowski

Wykonawca:
Elizabeth Leonskaja fortepian

Program:
Fryderyk CHOPIN - Polonez cis-moll op. 26 nr 1, Polonez es-moll op. 26 nr 2, Nokturn Es-dur op. 55 nr 2, Sonata
b-moll op. 35, Ballada As-dur op. 47, Nokturn c-moll op. 48 nr 1, Nokturn fis-moll op. 48 nr 2, Polonez-Fantazja
As-dur op. 61

Środa, 24. 08. 2011, godz. 18.00
Recital fortepianowy

Wykonawca: Ingrid Fliter

Program:
Ludwig van BEETHOVEN - Sonata Es-dur op. 31 nr 3, Sonata f-moll op. 57 Appassionata, Fryderyk CHOPIN - Walc As-dur op. 34 nr 1, Walc h-moll op. 69 nr 2, Walc Des-dur op. 64 nr 1, Walc cis-moll op. 64 nr 2, Walc As-dur op. 64 nr 3, Walc Es-dur op. 18, Walc Ges-dur op. 70 nr 1, Walc a-moll op. posth. [WN 63], Walc As-dur op. posth. [WN 28], Walc As-dur op. 42

Środa, 24. 08. 2011, godz. 21.00
Recital fortepianowy

Wykonawca:
Yulianna Avdeeva

Program:
Fryderyk CHOPIN - 2 Nokturny op. 62 (nr 1 H-dur; nr 2 E-dur), Scherzo h-moll op. 20, 4 Mazurki op. 33 (nr 1
gis-moll, nr 2 C-dur, nr 3 D-dur, nr 4 h-moll), Polonez-Fantazja As-dur op. 61, Ferenc LISZT - La lugubre gondola II
S. 200, Nuages gris S. 199, Bagatelle sans tonalité (Mephisto-Walz nr 4) S. 216a, Rapsodia węgierska d-moll S. 244
nr 17, Ryszard WAGNER / Ferenc LISZT - Uwertura do opery "Tannhäuser"

Czwartek, 25. 08. 2011, godz. 18.00
Koncert kameralny 

Wykonawcy:
José Gallardo fortepian
Janusz Wawrowski skrzypce
Anna Maria Staśkiewicz skrzypce
Artur Rozmysłowicz altówka
Katarzyna Budnik altówka
Bartosz Koziak wiolonczela
Marcin Zdunik wiolonczela
Kornel Wolak klarnet
Jan Krzeszowiec flet
Grzegorz Mondry waltornia
Tomasz Januchta kontrabas

Program:
Józef KROGULSKI - Oktet d-moll op. 6 na fortepian, flet, klarnet, 2 skrzypiec, altówkę, wiolonczelę i kontrabas, Zygmunt NOSKOWSKI - Kwartet fortepianowy d-moll op. 8, Andrzej PANUFNIK - Song to the Virgin Mary na sekstet smyczkowy, Krzysztof PENDERECKI - Sekstet na klarnet, róg, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian

Sobota, 27. 08. 2011, godz. 18.00
Recital fortepianowy

Wykonawca:
Paweł Wakarecy

Program:
Fryderyk CHOPIN - Polonez-Fantazja As-dur op. 61, 4 Mazurki op. 24 (nr 1 g-moll; nr 2 C-dur; nr 3 As-dur; nr 4
b-moll), Sonata b-moll op. 35, Ferenc LISZT - Etiuda Transcendentalna Harmonies du soir S. 139 nr 11, 2 Sonety Petrarki S. 158 (E-dur nr 104 i As-dur nr 123), Wenecja i Neapol - Suplement do II Roku Pielgrzymstwa: Gondoliera, Canzona, Tarantella

Poniedziałek, 29. 08. 2011, godz. 21.00
Koncert symfoniczny

Wykonawcy:
Howard Shelley fortepian, dyrygent
Daniil Trifonov fortepian
Sinfonia Varsovia

Program:
Józef KROGULSKI - Koncert fortepianowy E-dur, Fryderyk CHOPIN - Koncert fortepianowy f-moll op. 21, Franz SCHUBERT - III Symfonia D-dur, D 200

Czwartek, 1. 09. 2011, godz. 19.00
XI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka
SINFONIA VARSOVIA SWOJEMU MIASTU
Koncert Inauguracyjny
JERZY KLOCEK - BENEFIS

Organizator: Orkiestra Sinfonia Varsovia

Wykonawcy:
Jerzy Klocek wiolonczela
Orkiestra Sinfonia Varsovia
Adam Klocek
dyrygent
Jerzy Maksymiuk dyrygent

Program:
Carl Maria von WEBER - Zaproszenie do tańca, Luigi BOCCHERINI - Koncert wiolonczelowy D-dur, Piotr CZAJKOWSKI - Suita z baletu Jezioro łabędzie, Jerzy MAKSYMIUK - Szepty i krzyk marzeń, Wolfgang Amadeus MOZART - Symfonia C-dur „Jowiszowa”  KV 551      

Niedziela, 11. 09. 2011, godz. 18.00
XI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka
SINFONIA VARSOVIA SWOJEMU MIASTU
Koncert Finałowy

Organizator: Orkiestra Sinfonia Varsovia
Patronat medialny: Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Marcin Koziak fortepian
Orkiestra Sinfonia Varsovia
Charles Olivieri-Munroe dyrygent

Program:
Wolfgang Amadeus MOZART - Uwertura do opery „Wesele Figara” KV 492,  Fryderyk CHOPIN – I Koncert fortepianowy e-moll op. 11, Zoltán KODÁLY – Tańce z Galanty, Ferenc LISZT – Preludia

Niedziela, 18. 09. 2011, godz. 19.00
Inauguracja sezonu koncertowego 2011/2012 Polskiej Orkiestry Radiowej

Organizator: Program 2 Polskiego Radia

Program:
Feliks NOWOWIEJSKI - Legenda Bałtyku (opera w 3 aktach, wykonanie koncertowe)

Wykonawcy:
Doman Pavlo Tolstoy tenor
Mestwin Aleksander Teliga bas
Bogna Ewa Biegas sopran
Swatawa Agnieszka Makówka mezzosopran
Tomir Michał Partyka baryton
Lubor Robert Gierlach bas-baryton
Chór Filharmonii Narodowej
Henryk Wojnarowski
przygotowanie chóru
Polska Orkiestra Radiowa
Łukasz Borowicz
kierownictwo muzyczne, dyrygent

Retransmisja koncertu w Programie 2 Polskiego Radia 25 września 2011 o godz. 19.00

Wtorek, 20. 09. 2011, godz. 19.30
54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”

Organizatorzy: Związek Kompozytorów Polskich i Program 2 Polskiego Radia
Patronat medialny: Polskie Radio

Wykonawcy:
EUROPEAN WORKSHOP FOR CONTEMPORARY MUSIC 
Rüdiger Bohn
dyrygent

Program:
Oscar BIANCHI - Mezzogiorno *, Gordon KAMPE - Zwerge ** (zamówienie Rządu Nadrenii Północnej-Westfalii), Agata ZUBEL - Ulicami ludzkiego miasta ** (zamówienie Deutschlandfunk), Rebecca SAUNDERS - a visible trace *
** prawykonanie
* premiera polska

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia

Środa, 21. 09. 2011, godz. 16.00
Impreza towarzysząca 54. Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”
Koncert z cyklu Studia przestrzeni - muzyka polskich i słowackich kompozytorów

Organizator: Związek Kompozytorów Polskich 

Wykonawcy:
FILHARMONIA KAMERALNA WARSZAWA
Stanisław Winiarczyk
dyrygent

Program:
Jan OLESZKOWICZ - Pierścienie Saturna, Dezider KARDOŠ - Ballata Eroica per orchestra d’archi *, Maciej ZIELIŃSKI - Shining II, Ladislav BURLAS - Planctus per orchestra d’archi *, Bartosz KOWALSKI - The study of space II
* premiera polska  

Piątek, 23. 09. 2011, godz. 19.30
54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”

Organizatorzy: Związek Kompozytorów Polskich i Program 2 Polskiego Radia
Patronat medialny: Polskie Radio

Wykonawcy:
MUSIKFABRIK
Carl Rosman
klarnet kontrabasowy
Dirk Rothbrust perkusja
Paweł Hendrich komputer
Sian Edwards dyrygent

Program:
Richard BARRETT - Interference *, Sven-Ingo KOCH - Der Durchbohrte *, Wolfgang RIHM – Stück, Paweł HENDRICH - Emergon αß ** (zamówienie WJ), Gerhard STÄBLER - Den Müllfahrern von San Francisco * 
** prawykonanie
* premiera polska

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia

Niedziela, 25. 09. 2011, godz. 20.00
Uroczystość wręczenia nagrody Arete za debiut aktorski i nagrody Don Kichot za debiut reżyserski w sezonie artystycznym 2010/2011 

Organizatorzy: Program 1 Polskiego Radia, Teatr Polskiego Radia

Reżyseria: Janusz Kukuła
Prowadzenie uroczystości: Paweł Sztompke

W programie:
słuchowisko Ingmara Villqista „Oddychaj ze mną” z udziałem Magdaleny Kuty i Marcina Trońskiego
oraz
koncert „Absurdustra – Próba Norwida”
wykonawcy:
Natalia Sikora śpiew
Piotr Proniuk fortepian
Michał Lamża kontrabas
Wojciech Bylica perkusja

Transmisja w Programie 1 Polskiego Radia

Sobota, 1. 10. 2011, godz. 20.00
Gala wręczenia nagród Koryfeusz Muzyki Polskiej 2011

Organizatorzy: Instytut Muzyki i Tańca, Program 2 Polskiego Radia, TVP Kultura

Wykonawcy: 
Marcin Zdunik wiolonczela
Polska Orkiestra Radiowa
Łukasz Borowicz
dyrygent
oraz
Bartłomiej Kominek fortepian
DJ Żusto
Opera Brass
Janusz Prusinowski Trio
w składzie:
Janusz Prusinowski skrzypce, cymbały
Michał Żak flet, szałamaja
gościnnie:
Michał Garstecki kontrabas
Katarzyna Trebeschi baraban
Agnieszka Niwińska bębenek obręczowy
Mateusz Niwiński basy

W programie:
Chodzony z sieradzkiego, Mazurki z rawskiego i radomskiego, Fryderyk CHOPIN - Mazurek a-moll op. 17 nr 4, Stefan KISIELEWSKI - Walczyki wiejskie i Polki śląskie, Ludomir RÓŻYCKI - Pan Twardowski (Walc i Krakowiak), Witold LUTOSŁAWSKI - Koncert wiolonczelowy

Transmisja w  Programie 2 Polskiego Radia i w TVP Kultura

Czwartek, 6. 10. 2011, godz. 19.30
Koncert Młodej Polskiej Filharmonii

Organizatorzy: Grupa Zwierciadło, Fundacja PRO BONO PL

Wykonawcy:
Dudu Carmel obój 
Dimitry Vasiliev skrzypce 
Edicson Ruiz kontrabas
Młoda Polska Filharmonia 
Adam Klocek
dyrygent 
 
Program:
Zbigniew PREISNER – „Cztery pory roku – Jamna” (prawykonanie, zamówienie -  Młoda Polska Filharmonia), Antonio VIVALDI – Koncert h-moll op. 3 nr 10 na czworo skrzypiec i orkiestrę RV 580, Carl Ditters von DITTERSDORF – Koncert Es-dur na kontrabas i orkiestrę, Siergiej RACHMANINOW – Wokaliza op. 34 nr 14 (aranż. Paweł Przezwański), Antonio VIVALDI – Koncert G-dur na obój, fagot i orkiestrę RV 545, Ludwig van BEETHOVEN – VIII Symfonia F-dur op. 93

Niedziela, 9. 10. 2011, godz. 19.00   
Sezon Koncertowy Polskiej Orkiestry Radiowej
Pierwsze symfonie

Organizator: Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Polska Orkiestra Radiowa
Alun Francis
dyrygent

Program:
Hans Werner HENZE - Symfonia nr 1, Arvo PÄRT - Symfonia nr 1, Agata ZUBEL - Symfonia nr 1, Siergiej PROKOFIEW - Symfonia nr 1 Klasyczna

Sobota, 15. 10. 2011, godz. 19.00
Koncert symfoniczny

Organizator: Orkiestra Sinfonia Varsovia

Wykonawcy:
Marita Solberg sopran
Jakub Jakowicz skrzypce
Orkiestra Sinfonia Varsovia
Marc Minkowski
dyrygent

Program:
Stanisław MONIUSZKO - Uwertura do opery „Halka”,  Tańce góralskie z III aktu opery „Halka”, Emmanuel CHABRIER – Fête Polonaise z III aktu opery „Król mimo woli” („Le Roi malgré lui”), Karol SZYMANOWSKI - II Koncert skrzypcowy op. 61, Henryk Mikołaj GÓRECKI - III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36 na sopran i orkiestrę

Niedziela, 23. 10. 2011, godz. 19.00  
Festiwal Witolda Lutosławskiego – Łańcuch VIII
Koncert Inauguracyjny

Organizatorzy: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego i Program 2 Polskiego Radia
  
Wykonawcy:
Tomasz Daroch wiolonczela
Maciej Grzybowski fortepian
Orkiestra Sinfonia Varsovia 
Jerzy Maksymiuk
dyrygent

Program:
Olivier MESSIAEN - Ptaki egzotyczne, Jerzy MAKSYMIUK - Liście gdzieniegdzie spadające, Jan KRENZ - Elegia katyńska, Witold LUTOSŁAWSKI - Livre pour orchestre, Igor STRAWIŃSKI - Ognisty ptak (Suita z 1919)

Poniedziałek, 24. 10. 2011, godz. 19.00  
Festiwal Witolda Lutosławskiego – Łańcuch VIII

Organizatorzy: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego i Program 2 Polskiego Radia
  
Wykonawcy:
Anna Sikorzak-Olek harfa
Łukasz Długosz flet
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus 
Agnieszki Duczmal
dyrygent

Program:
Witold LUTOSŁAWSKI – Uwertura na smyczki, Michał SPISAK –  Concertino na orkiestrę smyczkową, Andrzej PANUFNIK – Hommage a Chopin na flet i orkiestrę smyczkową, Roman PALESTER – Nokturn na orkiestrę smyczkową, Witold LUTOSŁAWSKI – Subito [opr. Jerzy Kornowicz], Grażyna BACEWICZ – Koncert na orkiestrę smyczkową

Wtorek, 25. 10. 2011, godz. 19.00  
Festiwal Witolda Lutosławskiego – Łańcuch VIII

Organizatorzy: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego i Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Aziz Kortel fortepian
Magdalena Rezler skrzypce
Julien Laffaire klarnet
Antoine Billet wiolonczela
  
Program:
Roman BERGER – Requiem da Cameraz tematem Witolda Lutosławskiego, Witold LUTOSŁAWSKI – Preludia tanecznePartita, Grave, György KURTÀG – Un brin de bruyère à Witold..., Elliott CARTER – Play, Béla BARTÓK – Kontrasty

Środa, 26. 10. 2011, godz. 19.00  
Festiwal Witolda Lutosławskiego – Łańcuch VIII
Koncert finałowy

Organizatorzy: Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego i Program 2 Polskiego Radia
  
Wykonawcy:
Bartosz Koziak wiolonczela
Polska Orkiestra Radiowa
Ulrich Windfur
dyrygent

Program: Krzysztof MEYER – Farewell Music, Witold LUTOSŁAWSKI –  Mi-parti, Claude DEBUSSY – La Mer, poemat symfoniczny, Henri DUTTILEUX – Tout un monde lointain... concerto pour violoncelle et orchestra

Czwartek, 27. 10. 2011, godz. 19.00
Koncert symfoniczny

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

Wykonawcy:
Wojciech Proniewicz skrzypce
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Jan Krenz
dyrygent
                  
Program:
Wolfgang Amadeus MOZART – Uwertura do opery „Wesele Figara”, Koncert skrzypcowy A-dur KV 219, Jan Krenz – Rapsodia, Nikołaj RIMSKI-KORSAKOW – Kaprys hiszpański op. 34

Sobota, 5. 11. 2011, godz. 20.00
7. Festiwal Kwartesencja

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kwartesencja, Program 2 Polskiego Radia, Narodowy Instytut Audiowizualny

Wykonawcy: 
Royal String Quartet:
Izabella Szałaj-Zimak
I skrzypce
Elwira Przybyłowska II skrzypce
Marek Czech altówka
Michał Pepol wiolonczela

Program:
Henryk Mikołaj GÓRECKI – I Kwartet smyczkowy op. 62  „Już się zmierzcha”,  II Kwartet smyczkowy op. 64 „Quasi una fantasia”  III Kwartet smyczkowy „Pieśni śpiewają” op. 67

Niedziela, 6. 11. 2011, godz. 20.00
7. Festiwal Kwartesencja

Organizatorzy: Stowarzyszenie Kwartesencja, Program 2 Polskiego Radia, Narodowy Instytut Audiowizualny

Wykonawcy: 
Urszula Kryger mezzosopran
Royal String Quartet:
Izabella Szałaj-Zimak
I skrzypce
Elwira Przybyłowska II skrzypce
Marek Czech altówka
Michał Pepol wiolonczela
Kwartesencja Ensamble:
Marcin Kamiński flet
Adrian Janda klarnet
Bartosz Jakubczak fisharmonia/pozytyw
Bartłomiej Zajkowski fortepian
Tomasz Januchta kontrabas
Hubert Zemler perkusja
Monika Wolińska dyrygent

Program:
Samuel BARBER - Dover Beach op. 3 na mezzosopran i kwartet smyczkowy, Claude DEBUSSY - Kwartet smyczkowy g-moll op. 10, Gustav MAHLER - Lieder eines fahrenden Gesellen (opr. Arnold Schönberg)

Czwartek, 17. 11. 2011, godz. 19.00
XII Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski im. Kazimierza Serockiego 2011
Koncert Laureatów

Organizatorzy:
Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego i Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Artur Słotwiński fortepian
Polska Orkiestra Radiowa 
Maciej Żółtowski
dyrygent

Program:
Adriano GAGLIANELLO (Włochy) – Aldebaràn (I nagroda), Alastair GREIG (Wielka Brytania) - L’ombre des arbres... (II nagroda), Guy Olivier FERLA (Francja) -  Aux Ombres De MARIACKI  (III nagroda)

Piątek, 18. 11. 2011, godz. 19.00
VII Warszawski Festiwal Gitarowy

Organizator: Fundacja Wspierania Inicjatyw Lokalnych - NOK

Wykonawcy:
Omar Cyrulnik /Argentyna/ gitara
Agnieszka Cypryk skrzypce
Janusz Raczyński gitara
Andrzej Heimowski gitara
Wojciech Lipiński gitara
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej
Jacek Rogala
dyrygent

Prowadzenie koncertu: Piotr Matwiejczuk

Program:
Marek WALAWENDER – Concertino para un Porteno. Poema primero, Janusz RACZYŃSKI – Koncert na 10 strun
i orkiestrę,  Mikołaj MAJKUSIAK – Concerto in F, Aleksander TANSMAN – Hommage à Manuel de Falla

Sobota, 19. 11. 2011, godz. 19.00
VII Warszawski Festiwal Gitarowy 

Organizator: Fundacja Wspierania Inicjatyw Lokalnych - NOK

Wykonawcy:
Aniello Desiderio (Włochy) gitara
Bartłomiej Helwing gitara
Francois Xavier Nicolet /Francja/ gitara
Leszek Potasiński gitara
Chór Collegium Musicum UW p/d Andrzeja Borzyma
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej
Jacek Rogala
dyrygent

Prowadzenie koncertu: Piotr Matwiejczuk

Program:
Mario CASTELNUOVO-TEDESCO – Romancero Gitano, Aleksander TANSMAN – Concertino pour gitare et Orchestre, Federico MORENO-TORROBA – Concierto de Castilla, Leo BROUWER – Concierto de Lieja

Niedziela, 20. 11. 2011, godz. 19.00
III Festiwal MAZOVIA GOES BAROQUE 2011
Esta Dulzura Amable

Organizatorzy: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki i Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Al Ayre Español
Eduardo López Banzo
kierownictwo artystyczne, klawesyn
María Espada sopran

Program:
José de NEBRA - Kantata religijna Llegad, llegad, creyentes, Domenico SCARLATTI - Sonata d-moll (Fuga) K 41, Sonata C-dur (Andante moderato) K 86, José de NEBRA - Kantata religijna Que contrario, Señor, Kantata religijna Alienta fervorosa (1727), Sonata e-moll, Kantata religijna Entre cándidos, bellos

Wtorek, 22. 11. 2011, godz. 19.00
III Festiwal MAZOVIA GOES BAROQUE 2011

Organizatorzy: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki i Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Les Ambassadeurs
Alexis Kossenko
dyrygent
Sabine Devieilhe sopran (Bellezza)
Annie Gill mezzosopran (Piacere)
Mélodie Ruvio kontralt (Disinganno)
Nicholas Mulroy tenor (Tempo)

Program:
Georg Friedrich HÄNDEL - Il trionfo del Tempo e del Disinganno HWV 46a

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia 

Środa, 23. 11. 2011, godz. 19.00
Koncert w wigilię urodzin Andrzeja Kurylewicza

Organizator: Fundacja Piwnica Artystyczna Wandy Warskiej i Andrzeja Kurylewicza

Kierownictwo muzyczne: Leszek Możdżer
Scenariusz: Wanda Warska

Wykonawcy: 
Leszek Możdżer fortepian
Tomasz Stańko trąbka
Teresa Budzisz-Krzyżanowska recytacja
Maciej Stuhr recytacje i śpiew
Paweł Pańta kontrabas
Piotr Hausenplas wiolonczela
Wanda Warska śpiew                                       

Czwartek, 24. 11. 2011, godz. 19.00
Wieczór muzyki węgierskiej w 200. rocznicę urodzin Ferenca Liszta

Organizatorzy: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Węgierski Instytut Kultury, Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Wojciech Waleczek fortepian
Ihor Lomaha cymbały
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Tadeusz Wojciechowski
dyrygent

Program:
Ferenc LISZT – II Koncert fortepianowy A-dur S 125, Totentanz S 126, Emil PETROVICS - Concerto grosso per archi op. 50 (prawykonanie), Zoltán KODÁLY – Suita Háry János

Sobota, 26. 11. 2011, godz. 19.00
Wspólne świętowanie
Mikołaj Zieleński i Bornus Consort świętują swój jubileusz
400-lecie wydania dzieł Mikołaja Zieleńskiego i 30-lecie działalności Bornus Consort

Organizator: Instytut Muzyki i Tańca, Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy: 
Bornus Consort:
Kira Boreczko
śpiew
Barbara Szczycińska śpiew
Robert Lawaty śpiew
Robert Pożarski śpiew
Krzysztof Szmyt śpiew
Cezary Szyfman śpiew
Marcin Bornus-Szczyciński śpiew
Mirosław Borczyński śpiew
Ryszard Cieśla śpiew
Stanisław Szczyciński śpiew
Krzysztof Tomaszewski cynk
Marcin Zalewski viola da gamba
Piotr Wawreniuk puzon altowy
Michał Kiljan puzon tenorowy
Rafał Pilasiewicz puzon tenorowy
Robert Krajewski puzon basowy
Jan Klimeš dulcian 
Anna Kowalska teorba
Barbara Świderska pozytyw

W programie: muzyka polskiego średniowiecza oraz Offertoria i Communiones Mikołaja Zieleńskiego

Niedziela, 27. 11. 2011, godz. 19.00
Sezon Koncertowy Polskiej Orkiestry Radiowej
Koncert symfoniczny
200-lecie urodzin Ferenca Liszta

Organizator: Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Leslie Howard fortepian
Polska Orkiestra Radiowa
Łukasz Borowicz
dyrygent

Program:
Ferenc LISZT - Rapsodia węgierska nr 2 w oprac. na orkiestrę S 244, Koncert fortepianowy Es-dur op. posth., Rapsodia węgierska nr 1 w oprac. na orkiestrę S 244, Fantazja na tematy węgierskie na fortepian i orkiestrę S 123   

Poniedziałek, 28. 11. 2011, godz. 18.00
XIX Nadzwyczajny Koncert Charytatywny
na rzecz Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego

Organizatorzy:
Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego

Wykonawcy:
Edyta Lajdorf fortepian
Natalia Wysocka skrzypce
Antonina Przybyszewska wiolonczela
Marianna Bednarska marimba
Orkiestra Symfoniczna Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 im. Karola Szymanowskiego w Warszawie
Maciej Niesiołowski
dyrygent

Program:
Camille SAINT-SAËNS - II Koncert fortepianowy  g-moll op. 22 (cz. 1), Edward ELGAR - Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85 (cz. 1), Edouard LALO - Symfonia hiszpańska op. 21 na skrzypce i orkiestrę (cz. 1), Emmanuel SÉJOURNÉ - Koncert na marimbę (cz. 1 i 2), Piotr CZAJKOWSKI -  Suita z baletu „Jezioro łabędzie” wg układu Macieja Niesiołowskiego

Środa, 30. 11. 2011, godz. 19.00
Gary Guthman - Koncert promujący płytę SOLAR ECLIPSE

Organizator: Agencja Fonograficzna Polskiego Radia

Wykonawcy:
Gary Guthman trąbka, flugelhorn 
Paweł Pańta kontrabas, gitara elektryczna
Cezary Konrad perkusja
Filip Wojciechowski fortepian

W programie: kompozycje Gary’ego Guthmana

Niedziela, 11. 12. 2011, godz. 19.00
III Festiwal MAZOVIA GOES BAROQUE 2011

Organizatorzy: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Program 2 Polskiego Radia

Odsłona 1
Tchnienie Oświecenia

Wykonawcy:
Alexis Kossenko dyrygent, flety
Zefira Valova skrzypce, koncertmistrz
European Union Baroque Orchestra

Program:
Pietro Antonio LOCATELLI - Concerto pastorale f-moll op. 1 nr 8, Giuseppe SAMMARTINI - Concerto F-dur na flet prosty i smyczki, Christoph GRAUPNER - Sinfonia E-dur na flet i smyczki GWV 436, Georg Philipp TELEMANN - Concerto e-moll na flet, skrzypce i smyczki TWV52:e3, Johann Georg PISENDEL - Sonata c-moll, Francesco GEMINIANI - Concerto grosso d-moll, Johann Sebastian BACH - Uwertura h-moll na flet i smyczki BWV 1067

Odsłona 2
Kompozycje, transkrypcje i improwizacje

Wykonawcy:
Bolette Roed flety proste

W programie:
Kikuko MASUMOTO, Johann Sebastian BACH, Jacob van EYCK, Guillaume de MACHAUT, Stefan THOMAS

więcej informacji o Festiwalu na stronie www.mazoviabaroque.pl  

Wtorek, 13. 12. 2011, godz. 19.30
Sonosfera – Metropolie i Mity

Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Grupa KAWALEROWIE BŁOTNI:
Krzysztof Knittel
sampler, syntezator
Jerzy Kornowicz fortepian i syntezator
Ryszard Latecki trąbka, harmonium, drobne instrumenty perkusyjne
Mieczysław Litwiński śpiew, harmonium, skrzypce, cytra smyczkowa, instrumenty dawne i etniczne
Tadeusz Sudnik groobevox, efekty dźwiękowe
Tadeusz Wielecki kontrabas
Andrzej Kijanowski projekcja dźwięku
Krzysztof Owczarek wizualizacja

Muzyczna szarża grupy Kawalerowie Błotni - spektakl dźwiękowy kreowany na żywo.
Trzy studia o europejskich metropoliach wobec Trzech Mitów Karola Szymanowskiego.
Europa - wizja kompozytora i realność. Dokładnie 30 lat od polskiej nocy grudniowej

Czwartek, 15. 12. 2011, godz. 19.00
Koncert symfoniczny

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

Wykonawcy:
Marta Kowalczyk skrzypce
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Hobart Earle
dyrygent

Program:
Karol KURPIŃSKI – Uwertura Kalmora, Mieczysław KARŁOWICZ – Koncert skrzypcowy A-dur op. 8, Antonín DVOŘÁK – VI Symfonia D-dur op. 60

Sobota, 17. 12. 2011, godz. 19.00

Organizatorzy: Narodowy Instytut Audiowizualny, Program 2 Polskiego Radia

Wykonawcy:
Jadwiga Rappé alt
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Marek Moś
dyrygent

Program:
Paweł Mykietyn – III Symfonia na alt i orkiestrę

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia 

Niedziela, 18. 12. 2011, godz. 19.00
Uroczystość wręczenia Złotych Mikrofonów 2011 i Diamentowej Batuty
oraz Koncert dla Przyjaciół Radia

Organizator: Polskie Radio

Wykonawcy:
Aleksandra Kuls skrzypce
Polska Orkiestra Radiowa
Tadeusz Strugała
dyrygent

Program:
Ludwig van BEETHOVEN – IV Symfonia B-dur op. 60, Johannes BRAHMS – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia

Jeśli chcą Państwo otrzymywać bieżące informacje o naszym repertuarze, proszę wysłać swoje zgłoszenie na adres: barbara.czerska@polskieradio.pl
facebook
Estrada i Studio Gdzie co
projekt i wykonanie: webmania.pl
Informacje: Wiadomości | Sport | Gospodarka | The News | Euranet | IAR | Redakcja Katolicka | Radio Parlament
Rozrywka i kultura: Muzyka | Kultura | Teatr | Studio Reportażu | Polska Orkiestra Radiowa | Orkiestra Kameralna | Chór Polskiego Radia | Studia nagrań i koncertów | Bilety
Wiedza: Nauka i technologie | Historia
Programy: Jedynka | Dwójka | Trójka | Czwórka | Zagranica
Społeczności: Forum | Kontakt